„Вашингтон таймс“: Защо САЩ трябва да плащат повече от два пъти в сравнение с другите в НАТО за защитата на Европа
Евтината езда има цена и тя не е евтина
Защо САЩ трябва да плащат повече от два пъти в сравнение с останалата част от НАТО за защитата на Европа? Евтината езда има цена и тя не е евтина. Ако всеки член на НАТО (с изключение на САЩ) харчи изискваните 2% от БВП за отбрана, съвкупната сума ще стане 397 млрд. долара. Това е повече от 50% увеличение над това, което останалата част от НАТО плаща сега. Погледнато от друга страна, НАТО в момента има недостиг от 125 млрд. долара при разходите за отбрана, което означава, че страната, която плаща най-много САЩ обира луфтовете за всички останали.
Нещо повече, няма причина останалата част от НАТО да не изразходва повече пари за отбрана. БВП на САЩ е малко над 16 трилиона долара. БВП на останалата част от НАТО е малко под 20 трилиона долара. БВП на европейската НАТО е малко над 18 трилиона долара. След като САЩ могат да изразходват над 600 млрд. долара, останалата част от НАТО, чийто съвкупна икономика е по-голяма от тази на САЩ, може да посрещне задължението си с малко над 400 млрд. долара.
Също така има въпрос срещу какви заплахи трябва да се изправи НАТО. По време на разгара на Студената война СССР и неговите съюзници от Варшавския договор имаха близо 1 млн. войници, готови да тръгнат на война в Европа. И това беше смисълът на НАТО и колективната отбрана. Перспективата хиляди съветски танкове да преминат през района Фулда беше съвсем реална. Но това беше тогава, а сега е различно. Русия вече не е Съветският съюз.
Общият брой военни на активна служба в Русия е близо 800 000 души. Без да броим САЩ и Канада, НАТО се радва на предимство в личния състав над Русия в съотношение 2:1 - с повече от 2 милиона готов за разгръщане личен състав. Като се има предвид, че икономиките на европейските страни от НАТО засенчват тази на Русия в съотношение 10:1 (и повече), че европейските членове на НАТО изпреварват Русия по разходи за отбрана (250 млрд. долара срещу 66 млрд. долара, тоест с разлика от почти 4:1), не е ясно как Русия може представлява реална заплаха за Европа.
НАТО трябва да се върне към своето първоначална предназначение: колективната отбрана срещу военните заплахи за Европа. Проблемът е, че НАТО се е отклонила от това, включително чрез стремежа за "поддържане на международния мир и сигурност." Според новата стратегическа концепция, приета през 2010 г., определението за колективната отбрана на НАТО вече включва понятието "стратегическо разстояние", означаващо "кризи и конфликти отвъд границите на НАТО", изискващи "експедиционни сили". Нищо чудно, че има "около 18 000 военнослужещи, участващи в мисии на НАТО по целия свят".
Европейците може би са прави да се тревожат за продължаване ангажимента на САЩ към отбраната при администрацията Тръмп. САЩ в момента покриват почти 70% от разходите за отбрана на НАТО и с право призовават за по-справедливо разпределение на тежестта.
Ако смятате, че Тръмп държи на "изкуството на сделката", то той иска по-добра, честна сделка за САЩ. След повече от 60 години субсидиране от САЩ на европейската сигурност това не е неразумно.
Последвайте ни
0 Коментара: