Васил Велев каза какво ще се случи след прекратяването на концесията на "Росенец"
Ще връщаме десетки милиони на "Лукойл", компанията има управление в Бенелюкс на два терминала като "Росенец" и не търпи санкции, посочи той
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев заяви в предаването "Денят ON AIR", че ако прекратяването на концесията на "Росенец" ще ускори приемането на страната ни в Еврозоната, Шенген и и ОИСР - добре, но трябва да се минимизират последствията.
"Нас ни притеснява, че това ни отдалечава от тези три членства, защото няма такъв казус. "Лукойл" има управление в Бенелюкс на два подобни терминала и няма санкции срещу тази компания, а в същото време е направила подобрение за няколко десетки милиона, които държавата трябва да ѝ върне, ако прекрати концесията предсрочно", коментира гостът на Bulgaria ON AIR.
Велев изтъкна, че при всички случаи това ще доведе до проблеми със стопанисването и управлението, проблеми с обезщетенията, които трябва да бъдат плащани. И няма да доведе до поевтиняване на горивата, но може да доведе до поскъпването им, смята той.
"Тези хора, които продадоха "Нефтохим Бургас" на "Лукойл" за жълти стотинки, и толкова години досега не събираха данъци от "Лукойл", когато АИКБ подаде жалба в КЗК за съмнения за картел в цените на горивата, къде е върховенството на правото. Дали не прозират други интереси отзад? Държавата има пълен достъп в реално време", подчерта председателят на АИКБ.
Той отбеляза, че в момента имаме най-ниски цени на горивата в целия ЕС, защото имаме най-ниски акцизи и по-ниски производствени разходи. "Ако нашите цени не са най-ниски, значи нещо не е наред. Когато цените не бяха най-ниски и бяха еднакви по всички бензиностанции, ние сигнализирахме и никой не ни подкрепи", обърна внимание Велев.
Финансовият министър Асен Василев съобщи, че бизнесът ще има около 2 млрд. лв. кредити с по-ниски лихви, като става дума за малките и средни предприятия.
"Тази обява я има от пролетта на 2020 г. Няколко правителства я правят. Повече от 3 години тези 2 млрд. така и не са усвоени, защото кредитоспособността е намаляла и защото в САЩ през това време усвоиха 400 млрд. долара пряка подкрепа за инвестиции. Ние имаме недостатъчно пряка подкрепа за инвестиции. Изоставаме от САЩ и страните в ЕС много силно", заяви Велев.
По думите му е на път да бъде възприета "абсурдната логика на синдикатите".
"Те казват: Взимаме кредити като държава, защото дефицитът се финансира с кредити, и понеже няма да направим всички инвестиции, част от заемите може да ги изядем. Очевидно това е грешен подход. Имаме натежала администрация, в която продължаваме да наливаме пари, без да има реформи там. Населението намалява, а броят на тези, които го обслужват, расте. И техните заплати са по-високи от тези в реалния сектор", обоснова се Велев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
10 Коментара: