Васил Велев стресна с данни
По думите му, всеки 100 работещи у нас трябва да издържат 119 други българи
Всяка година оттук нататък ние ще губим към страна по 50 000 души на пазара на труда всяка година. Т.е. с 50 000 намаляват хората, които навършват пълнолетие в сравнение с тези, които се пенсионират. Това даже не е всичко.
Вие имаме 2,8 млн. осигурени - това са тези, които не укриват доходи или не укриват всичките си доходи. Приемаме, че 2,8 млн. души внасят пари в бюджета. Но отсреща имаме 2 млн. пенсионери, които потребяват от бюджета и още 600 000 души, които са на бюджетна издръжка.
Т.е. те нетно потребяват от бюджета, но не внасят в него. И като изравним тези числа, се получава така, че имаме 2,2 млн. души, които внасят в бюджета и 2,6 млн. души, които потребяват от бюджета. Т.е. на 100 работещи 119 са пенсионери и на бюджетна издръжка.
Това е в пъти обратното на това, което следва да бъде, коментира пред Нова телевизия председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев.
Това, което ние предлагаме като решения, са няколко неща. България предоставя най-дължото майчинство в света, което пречи на кариерата на жените, на по-добри заплати и пенсии.
Ние не искаме майчинството да се съкрати, а жените, които искат да работят, да им се плаща цялото майчинство, тъй като няма детски градини и ясли, където да си остави детето, докато е на работа. Т.е. идеята е тя докато работи, да си взима цялото майчинство, за да може да плаща на детегледачка или частно детско заведение, коментира Лидия Шулева.
Така жените ще могат да се върнат на работа и да не губят квалификация, а от друга така децата ще могат да бъдат нормално отглеждани. Това е едно от предложенията на жените в бизнеса.
Освен това смятаме, че трябва да се определи семейна помощ за работещи родители, особено за такива, които имат деца до 12 години, тъй като това са трудни години в семействата по отношение на разходите.
Трябва да има стимул за работещите, които отглеждат деца, посочи тя. Трябва да се стимулира работа на гъвкаво работно време, намалено работно време и дистанционна работа за родителите на деца до 12 г., защото всичко това помага на родителите, когато децата са малки, коментира Шулева.
Изчислили сме, че около 250 000 семейства могат да бъдат подпомогнати с такава помощ, ако тя е например в порядъка на 200 лева, което ще излезе около 1 млрд. лв. на фона на 180 млрд. лв. БВП, посочи тя.
Трябва да си дадем сметка, че това поколение, което излиза от пазара на труда и се пенсионира, има нужда от много по-голяма грижа, особено, където има самотноживеещи. Трябва да има дългосрочен фонд за достойни старини, посочи тя.
Последвайте ни
Другарят Велев пропуска едно много важно нещо. Всички българи, работещи и неработещи плащаме един данък от 20 ДДС, който носи основният приход в бюджета на държавата.
А какво ще кажеш за работещите пенсионери тях къде ги слагаш бе КАПИТАЛИСЧЕ?
Тоя бухал знае ли колко пенсионери умират всяка година .