Велизар Енчев изригна: Затова ли Мария Габриел стана външен министър?
Скопие ултимативно поиска и ЕС послушно прие да погребе съдбовния въпрос за присвоената българска история, възмущава се журналистът
На официалния празник на българската дипломация оглавяваното от Мария Габриел външно министерство излезе с декларация за РС Македония, която едва ли е основание за национална гордост, пише във Фейсбук известният журналист и дипломат Велизар Енчев.
Апропо, в този юлски ден на 1879 година е издаден указ на Княз Александър Батемберг, с който се назначават първите български посланици в чужбина: Драган Цанков - в Цариград, Евлоги Георгиев - в Букурещ и Димитър Кирович - в Белград.
По ирония на съдбата „македонската декларация“ на Мария Габриел е тотален контрапункт на патриотичната мисия на първите ни посланици на Балканите – да отстояват правата на българите във все още поробената Македония.
В декларацията на Габриел, визираща бъдещето на Скопие в ЕС, МВнР изрично подчертава, че България няма нови условия към Република Северна Македония. Сиреч, ако македонският парламент впише българите в македонската конституция, София няма да предявява следващи искания. Което за съжаление означава само едно – България няма да настоява за записания в двустранния договор ангажимент за ревизия на македонските учебници по история.
Нека „разшифровам“ витиеватата позиция на МВнР - една година след капитулантското решение на НС за вдигане на „македонското евровето“, сега пак вдигаме „белия флаг“ пред македонизма. Естествено, в името на евроатлантическата кауза.
И понеже нито в природата, нито в геополитиката има празни пространства, снощи правителството на РС Македония се възползва от удобния за него жест от София. Македонското правителство пристъпи към промени в конституцията (включващи вписване на българите в основния закон) и внесе документ в Събранието за стартиране на парламентарна процедура по гласуване на конституционни изменения.
Активизирането на македонския кабинет идва само 24 часа след експресната скопска визита на т.нар. „Ваймарска тройка” – на германския министър за Европа Анна Леерман, на френския държавен секретар по европейските въпроси Лорънс Бун и на полския евроминистър Шимон Шинковски, които проведоха серия от срещи с партийни и държавни лидери на Република Северна Македония.
Тримата евроминистри заявиха, че РСМ няма да получи по-добро предложение за започване на преговори за членство в ЕС. И ето най-важното, но и най-неприятно за България – постоянно изтъквайки приетата от Бундестага Резолюция в подкрепа на Северна Македония (в която България се сочи като единствен виновник за евроблокадата на Скопие) германският евроминистър заяви: „ЕС няма нови изисквания и нови условия за отваряне на преговорните глави, освен приемането на конституционните промени. Тези поправки са единственото условие за отваряне на преговорните глави от македонска страна...“
Само преди седмица в Скопие бе и „Вишеградската тройка“ – външните министри на Австрия, Чехия и Словакия, които дословно повториха антибългарското обещание на германската министърка Анна Леерман, но позовавайки се на позицията на външния министър на ЕС Жозеп Борел.
Най-смущаващо е, че при срещите на „двете тройки“ с опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, която засега блокира промените, лидерът й Мицкоски е имал само едно условие: да получи европейски гаранции, че гласува ли за вписването на българите в конституцията, България няма да предяви други искания.
Разбирай, Скопие ултимативно поиска и ЕС послушно прие да погребе съдбовния въпрос за присвоената българска история и македонизираното българско културно-историческо наследство.
Казано направо - пълноправният член на ЕС е натикан в ъгъла на Евросъюза, а кандидат за членство е третиран като привилегирован кандидат. Това е възмутителен прецедент в ЕС и, което е най-лошото, България няма нито един съюзник в европейските столици по т.нар. македонски въпрос.
Дори „старите съюзници“ - Германия, Австрия, Унгария и Италия, с които, заради тая пуста Македония, заедно проливахме кръвта си в две световни войни, днес ни обръщат гръб, а Берлин е най-големият ни критик.
На този фон „македонската политика“ на Мария Габриел е скандално копие на германската й колежка Анна Леерман.
Затова ли Габриел стана външен министър на България? – За да сме унизени и победени съюзници на Германия, каквито бяхме след две национални катастрофи!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: