Интернет-изданието „Русская весна” публикува крайно интересен материал за използване от двете страни на фронтовата линия в Донбас на безпилотни летателни апарати (БЛА). Ситуацията е интересна с това, че конфликтът в Източна Украйна възникна с началото на бума на масово използване в света на безпилотниците.
Всъщност в публикацията се предава разказа на един опълченец, специализиран в дейността за прехващане на използвани от Украйна БЛА Според него, не трябва да се счита, че доставяните от САЩ апарати са лоши, но технологиите се развиват много бързо. Използваните сега средства за РЕБ (радиоелектронна борба) са станали на един порядък по-добри, отколкото в началото на конфликта през 2014 г. Те позволяват БЛА да бъдат прехванати, да бъде взето управлението им и да бъдат приземени на територията, намираща се под контрола на Д/ЛНР.
 
Източникът на изданието признава, че и украинците залавят БЛА на опълченците. Обикновено жертва на РЕБ стават БЛА със слаба защита, която може да бъде преодоляна. Американските апарати били такива, те не станали по-съвременни в софтуера.
 
Залавянето на БЛА било цяло изкуство и много приличало на хакерството – който хакер е по-добър, той ще победи.
 
Не всеки ЛА може да остане цял след въздействието. Например неотдавна е прехванат безпилотник на голяма височина, не успели да го приземят успешно. Той паднал и се разбил, но все пак бил старателно проучен.
 
Източникът на информация признал, че в Донбас има център за безпилотна авиация, където сглобили над 40 безпилотници собствена конструкция. Заловените пък се препрограмират и доработват, след което служат ефективно.
 
Украинците също жадували да прехванат вражески БЛА, затова опълченците взели мерки за защита. Например те вграждали в ЛА функция ако регистрират радиоелектронно облъчване от вражеска станция за РЕБ, веднага да блокират сигналите на приемните антени и автоматично да върнат БЛА в точката, откъдето са пуснати. Програмата сработва дори в случай, че са загуби управление.
 
Опълченците разполагат с по-малък брой БЛА отколкото украинската армия – на тях им помагат от САЩ и Израел, откъдето вече са получили над 100 безпилотника.
 
Като цяло в украинската армия работата с безпилотни системи е организирана на по-качествено равнище, защото привличат чужди специалисти от САЩ и Западна Европа. Те имат и апаратура, и инженерен персонал, и военни консултанти за обучение на войниците за работа с тази техника.
 
Източникът на информация изрично обърнал внимание, че не получават помощ от Русия.
 
Превод и редакция: БЛИЦ