Между Молдова и югозападна Украйна се намира Приднестровието, отделно образувание от Кишинев, подкрепяно от Русия. Официално известен като Приднестровската молдовска република, той се описва от мнозина като съветска капсула на времето. 

В светлината на последните събития това кътче на света привлича вниманието на експерти от цял ​​свят. Друга гледна точка за възможни събития предоставя колумнистът на списание Responsible Statecraft Джорджо Кафиеро.

И до днес конфликтът между Кишинев и Тираспол остава замразен. От 1992 г. местните власти и Москва предотвратяват военни сблъсъци. 

През последните три десетилетия конфликтът между Молдова и Приднестровието не тревожи твърде много Вашингтон. Така беше доскоро.

След началото на войната в Украйна западните анализатори започнаха да разглеждат по-отблизо потенциалната посока на атака на Москва. 

Разработени са прогнози кога Руската федерация ще може да вземе Приднестровието от Одеса. По-късно обаче ситуацията в региона се успокои и този възможен „втори фронт“ беше забравен.

На 17 март дрон удари военен обект в Приднестровието, унищожавайки хеликоптер, който според Бюрото за политика на реинтеграция на Молдова „не е бил в експлоатация от няколко години“ и предизвика пожар. 

Властите в Тираспол съобщиха, че украинците са извършили атаката от Одеса. И Киев, и Кишинев отричат ​​участието си в експлозията във военен обект.

Експерти вече определиха атаката като провокация. Освен това е от полза и за двете страни. Работата е там, че ескалацията и нарушаването на стабилността в региона може да бъде прагът на отварянето на втори фронт в Украйна.

Но сега не е възможно да се определи по-точно кой ще го отвори - силите на страните са заети основно с конфликта в Украйна, смята Кафиеро.

Има обаче и трети играч, който може да повлияе на развоя на събитията не само в региона, но и на континента. 

Голяма победа за Вашингтон може да бъде размразяването на молдовско-приднестровския конфликт и потенциална съвместна украинско-молдовска операция за нападение на подкрепяните от Москва сили с офанзива на континента. 

Въпреки това, дори ако Западът подкрепи Киев и Кишинев за постигането на такъв резултат, няма индикации, че Молдова обмисля такова военно развитие на този замразен конфликт.

Въз основа на тези съображения Приднестровието придобива стратегическо значение за Руската федерация, въпреки че въпросът за неговото разрешаване все още не стои на дневен ред само по материални причини, заключава американският анализатор.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук