Washington Post: Подценихме ли руската ваксина, а тя сякаш е нов глобален успех?!
Ваксината получи тласък миналата седмица, след като уважаваното британско медицинско списание Lancet публикува статия, според която ваксината има 91,6% ефективност
Дори в Русия, където политическата непрозрачност и бюрократична некомпетентност оставя трайно недоверие към властта, много обикновени руснаци се отказаха от ваксинация с тази ваксина, след като бе предоставена на обществеността през декември, пише Washington Post.
Но сега, Sputnik V - кръстен на първия в света спътник, с който СССР изпревариха американците в космическата надпревара - започва да изглежда така, сякаш е нов глобален успех. Ваксината получи тласък миналата седмица, след като уважаваното британско медицинско списание Lancet публикува статия, според която ваксината има 91,6% ефективност 21 дни след първа доза и 91,8% за тези над 60 години, което я поставя наравно с ваксините Pfizer-BioNTech и Moderna.
Повече от дузина държави са одобрили ваксината за употреба, като е по-вероятно сега много други да ги последват, след като е получила одобрението на Lancet. Sputnik V е значително по-евтина от западните си конкуренти и не се нуждае от същия вид ултра студена инфраструктура за съхранение, което би усложнило разпространението на ваксината Pfizer в голяма част от развиващия се свят.
"Това е преломен момент за нас", каза пред Bloomberg News Кирил Дмитриев, главен изпълнителен директор на държавния руски фонд за директни инвестиции, който стои зад развитието както на Sputnik V, така и на международното й разпространение.
И това може да се превърне в рядка победа за Кремъл с мека сила. "Това наистина казва много за качеството и целостта на науката в Русия, което много хора принизяват или отхвърлят като отпаднало и остаряло, или недофинансирано и че толкова много от техните учени са избягали на по-зелените пасища в Европа и Север Америка", коментира Стивън Морисън, директор на Центъра за глобална здравна политика към Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, пред Робин Диксън.
Експерти, разговарящи с Диксън, предупредиха, че това постижение може да е нещо като "отклонение" и не предвещава руски научен ренесанс. Но тя е по петите на основна национална изследователска стратегия, приложена от президента Владимир Путин през последните години, включително инвестиции в университети и изследователски лаборатории.
На няколко континента правителствата се насочиха към администрирането на Sputnik V. Тази седмица Иран започна да ваксинира своите здравни работници с руската ваксина преди по-широк тласък към имунизация в страна, отслабена от икономическите санкции и с най-лошото огнище на пандемията в Близкия Изток. Русия и Иран също се договориха, иранците да започнат производството на ваксината до април.
Вече са в ход плановете Sputnik V да се произвежда масово в Индия, Турция, Бразилия и Южна Корея, докато Русия обеща безплатни ваксинации на цялото си население.
Шест държави в Латинска Америка, започвайки с Аржентина, започнаха да я разпространяват сред своите граждани. "Руската ваксина Sputnik V е безопасна, има 92 процента ефикасност срещу COVID, може да се използва безопасно и е ефективна при възрастни хора", каза пред журналисти миналата седмица главният говорител за пандемията на мексиканското правителство Уго Лопес-Гател. "Позволява ни сега да ускорим ваксинация срещу COVID в Мексико." Миналия месец Мексико обяви закупуването на 24 милиона дози Sputnik.
Може би най-голямата награда - поне в геополитически план - е Европа. ЕС е ударен от недостиг на производство и неуспехи в доставките, страните се провалиха в своите усилия за ваксинация в сравнение със САЩ и Великобритания.
Унгария обяви одобрението си за Sputnik V и получи 40 000 дози от ваксината. "Ваксината не може да бъде политически въпрос", каза премиерът Виктор Орбан пред държавното радио миналия месец. "Човек може да избира между западни и източни ваксини само когато има достатъчно."
Това предизвиква интерес и на запад. Германският канцлер Ангела Меркел заяви миналата седмица, че би приветствала руската ваксина в рамките на блока, стига да е одобрена от здравния регулатор.
Тази откритост е в ярък контраст с напрежението между двете сили на други фронтове. В Брюксел вниманието се съсредоточи върху това, което се разглежда като хаотично пътуване до Москва от Жозеп Борел, ръководител на външната политика на ЕС, който пристигна в руската столица след противоречивото затваряне на известния опозиционен лидер Алексей Навални. Дипломатът-ветеран носеше маслинова клонка, но се върна унижен.
"Пътуването, което бе помрачено и от руското експулсиране на трима ЕС дипломати заради предполагаемото им участие в протести за Навални, бе толкова катастрофално, че изглежда е подтикнало Борел да преосмисли позицията си относно санкционирането на Русия за отравянето и затвора на активиста", написа Майкъл Бирнбаум. "Попитан на пресконференцията в петък за перспективата за санкции на ЕС, той каза не. Във вторник имаше промяна: Той каза, че ще предложи мерки, които "могат да включват санкции"."
Критиците на Кремъл искат президентът Байдън и съюзниците му в Европа да заемат твърда позиция срещу руския режим.
Най-малкото те трябва да "спрат да дават на Путин и други авторитарни режими лостове и легитимност с търговски сделки, членство и достъп", пише дисидентът Гари Каспаров в статия на Washington Post. "Лекциите на диктатори за правата на човека са безсмислени, ако използвате техните петрол, газ и пари."
Но какво да кажем за ваксините им?
Последвайте ни
3 Коментара: