WP: Безизходица - Зеленски има само лош и още по-лош вариант
Украинци умират всеки ден на бойното поле всеки ден, но същите казват, че и прекратяване на огъня не може да започне
Сегашната ситуация в руско-украинската война принуди президента Владимир Зеленски да избира между два варианта – лош и още по-лош. Това се казва в публикация на The Washington Post .
Според вестника украински и западни служители смятат, че Зеленски до голяма степен е блокирал: Русия увеличава въздушните удари в украинския тил и бавно напредва на бойното поле, Съединените щати са спрели да предоставят военна помощ, а Европа се колебае да направи повече - няма изгледи за победа.
„Статуквото е ужасно. Сега битката е в задънена улица, украинци умират на бойното поле всеки ден. Но украинците казват, че и прекратяване на огъня не може да започне, защото то просто ще даде време на руснаците да попълнят силите си“, се казва в публикацията.
Авторът на статията отбелязва, че преговорите с руския президент Владимир Путин са политически токсичен вариант за Зеленски.
Украинското общество е категорично против предаването на територията, а Путин не показа желание да приеме нищо по-малко от капитулацията на Украйна пред неговите искания.
В същото време може би основният проблем за Зеленски е очакването на собствената му страна – очакването на обещаната победа и деокупация на всички украински територии, включително Крим.
„Умните хора знаят, че това е нереалистично“, казва неназован украински депутат пред изданието и добавя: политическото ръководство „трябваше да коригира тази реторика в някакъв момент“.
Освен проблемите със западната помощ, украинското политическо ръководство е изправено и пред проблема с недостига на жива сила на бойното поле – Украйна трябва сама да запълни тази нужда.
Западен дипломат, работещ в Киев, описа ситуацията с непопулярния законопроект за мобилизация като "политически пинг-понг" между президентската канцелария и Върховната рада.
"Никой наистина не иска да носи отговорност на този етап. Но ще трябва да се направи (...) Така че има и социално напрежение около това", каза дипломатът, пожелал анонимност.
Мащабната мобилизация ще създаде и икономически проблеми.
Парите за заплащане на войници не могат да дойдат директно от чуждестранна помощ, а някои отрасли вече са изправени пред недостиг на работна ръка.
Икономиката на Украйна е обтегната от повтарящи се ракетни и дронови атаки, насочени към енергийна инфраструктура, което също обезсърчава чуждестранните бизнес инвестиции.
Неназован украински депутат каза пред изданието, че страната няма да живее при сегашното статукво още 10 години. Други обаче смятат, че битката може да продължи още по-дълго.
„Никой няма да отстъпи територия, но хората разбират, че нейното връщане може да отнеме много време. Каква форма може да приеме това? Възгледите тук се различават. Дълга война с окончателна победа? Внезапен колапс в структурата на руската власт? Успешна контраофанзива?
Но това изисква абсолютно различна подкрепа от тази, която Украйна има сега“, каза бившият украински министър на икономиката Тимофий Милованов.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
5 Коментара: