Европейските страни нямат достатъчно алтернативи, за да заменят доставките на руски природен газ и да предотвратят сериозни икономически проблеми през следващата зима. Това се казва в статия, публикувана в събота в електронната версия на "Вашингтон Пост" и цитирана от Гласове.

„При почти всеки сценарий следващите 18 месеца ще бъдат мъчителни времена за Европа, тъй като последствията от високите цени се разпространяват в целия свят, а правителствата ще се борят, за да обезпечат с енергия своите фабрики, да отопляват домовете и да поддържат електроцентралите си работещи. В краткосрочен план няма достатъчно алтернативи, за да се избегнат сериозни икономически загуби през идващата зима, ако Русия прекъсне доставките на (природен газ)", отбелязвант авторите на статията.

„Разиграва се много опасна игра“, смята експертът от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон Едуард Чоу. Не знам как трябва да свърши това. Има усещането, че всичко ще свърши много зле както за Западна Европа, така и за Русия." Той подчертава, че сегашният обем на световните доставки на газ няма да претърпи критични промени. "Никой няма да може да произвежда повече втечнен природен газ (ВПГ) във възможно най-кратък срок, каквито и фантазии да разпространяват правителстватата".

Ситуацията в Германия

По оценки на изданието „Германия, икономическият двигател на Европа, се е оказала особено неподготвена“ за отказа от руски газ. Така преди началото на военната специална операция на Руската федерация в Украйна повече от половината от доставките на природен газ идваха в Германия от Русия. „Германия намали тази цифра до 35%, но не е в състояние да достигне нулево потребление на руски газ в близко бъдеще“, смятат авторите на статията. 

Те отбелязват, че в страната липсва инфраструктура за внос на втечнен природен газ. Изданието цитира думите на заместник-канцлера и министър на икономиката и опазването на климата на Германия Роберт Хабек, който заяви, че без руски газ страната му ще влезе в рецесия.

Ако доставките на природен газ от Руската федерация бъдат рязко намалени, по мнението на редица експерти, "последиците могат да доведат до по-дълбока рецесия, отколкото прогнозира Германската централна банка", отбелязва вестникът. "Вашингтон Пост" също така отбелязва, че Италия се стреми да сключи сделки с редица африкански страни и се надява да се откаже от руската енергия едва до пролетта на 2024 г.

Скъпа алтернатива

Изданието припомня също, че руските енергийни ресурси са доста евтини в сравнение с алтернативните в Европа. „Вместо да купува петрол и природен газ от Русия – където производствените разходи са ниски, а тръбопроводният транспорт е евтин – Европа е принудена в краткосрочен план да се обърне към по-скъпи алтернативи, като САЩ, които допреди седем години изобщо нямаха капацитет да изнасят газ. 

Европейските компании трябва да добавят по 1,5 долара за 1000 кубически фута - между 30 и 50 процента от цената на самия газ - за да може танкер с втечнен природен газ да стигне от Мексиканския залив до Европа. После празният кораб трябва да направи обратен рейс, за общо 24 дни на път“, обяснява вестникът.

Освен това, продължава "Вашингтон Пост", европейските страни не могат да диверсифицират доставките си в най-кратки срокове, защото това изисква "поне 2-4 години". „В същото време инвеститорите може да са опасяват от големите дългосрочни проекти за добив на природен газ, тъй като правителствата и бизнесът скоро ще насочат вниманието си към по-чистите форми на енергия“, подчертава вестникът. Въпреки това, "цените на възобновяемата енергия по света, след като спадаха в продължение на около две десетилетия, се повишиха през последната година", посочва изданието.

"Вашингтон Пост" цитира експертни оценки, според които ако доставките на руски газ за Европа бъдат прекъснати, най-много ще пострадат Германия, чиито хранилища в момента са пълни само с 33,5%, Италия (35%) и Унгария (19,4%). В тази връзка се очаква и забавяне на глобалния икономически растеж. Така Международният валутен фонд смята, че европейските страни ще могат да живеят без сериозни проблеми без руски природен газ само шест месеца, след което ще започнат значителни икономически проблеми.

Пълен отказ в ЕС 

Страните от ЕС възнамеряват следващата седмица да се споразумеят за пълен отказ от доставките на руски петрол до края на годината. Дотогава ЕС планира да въведе постепенни ограничения. Това съобщи агенция Bloomberg , позовавайки се на източници, предаде БГНЕС. Според агенцията решението за нови ограничения, които ще бъдат включени в шестия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, може да бъде взето следващата седмица.