За това, за което тричат Гешев, хвалят Кьовеши
Пропагандата премълчава, че за година и половина по отношение на България Европрокуратурата е приключила едно дело с един условно осъден. Останалите разследвания дори не са стигнали до съда
Нали сте чували обясненията на хардлайнера на съдебната реформа у нас – бившия правосъден министър на Бойко Борисов Христо Иванов – „не искам да съм главен прокурор“, „нашата цел не е да сменим Цацаров, Гешев или когото и да е…“ и прочие политически опорки. Да, ама не - точно обратното е, но пропагандната машина вече дотолкова е прегряла, че политиците „реформатори“ вече сами се издават.
Вижте, например, какво се случва с годишния доклад на Европрокуратурата, представен вчера в Люксембург. Гърмят либералните грантови медии – Кьовеши разследва дела за 1 млрд. лв. у нас. Голяма новина, така е. Цял милиард. Нека обаче погледнем трезво и отвъд нея. Става въпрос за проверки и досъдебни производства, не дори за обвинителни актове в съда. Ако така ще се смята ефективността на прокурорите, било те европейски или български, то само по делото „КТБ“, по което има внесен в съда обвинителен акт и проведени десетки съдебни заседания, става дума за над 2,5 млрд. лв.
Но да погледнем в детайли – Европрокуратурата води общо 143 разследвания у нас от началото на работата й преди малко повече от година и половина. Апологетите на Лаура Кьовеши, които апропо са същите, които искат главата на Иван Гешев, спестяват обаче на читателите факта, че около 2/3 от въпросните разследвания са стартирали от българската прокуратура и на последващ етап са изпратени на европейските делегирани прокурори, защото такъв е регламентът. От отчета на Европрокуратурата пък става ясно, че тя е предала на българската 25 случая, които очевидно не са свързани с разходването на европейски средства.
Още нещо съществено – през 2022 г. европейските прокурори в 22 държави са отказали разследвания по 59 случая, 11 от тях - в България. За какво говори този показател - за това, че някой се е пробвал да използва прокурорите на Кьовеши като бухалка срещу опонент или конкурент. Делът на отказите на България е много голям като се има предвид, че едва 0,9% от общия брой дела на Европрокуратурата се пада на България.
И накрая – „черешката на тортата“ – за година и половина (отчетът излезе на 1 март, но обхваща периода до 31 декември 2022 г., а Европрокуратурата заработи на 1 юли 2021 г.), хората на Кьовеши са приключили едно (1) дело с един (1) условно осъден.
Хайде сега си представете, ако европейски главен прокурор не беше Кьовеши, а Гешев, какви щяха да са заглавията в „Капитал“, „Сега“, „Медиапул“ и прочие оръжия на пропагандата.
Най-големите апологети на Кьовеши у нас най-много й вредят, защото натовариха румънката с напразни очаквания. От години се опитват да я ползват за рекет и натиск, с пълното съзнание, че номерът им няма да мине. Въпреки това продължават да търсят нелепи начини да противопоставят европейски на български магистрати. Затова и изпадат в подобни шизофренни ситуации, че за едно и също нещо тричат Иван и хвалят Лаура.
Последвайте ни
6 Коментара: