Руското издание „periscope2.ru” публикува превод на публикацията „Russian Special Operations Forces in Crimea and Donbas" на норвежкия експерт Тор Буквол. Статията е посветена на използването на руските сили за специални операции (ССО) в Крим и Донбас и съдържа уникална информация. Предлагаме я в две части и то със сериозни съкращения.
Руските сили за специални операции
 

Най-известното подразделение на ССО в Русия е спецназът на армейското Главно разузнавателно управление (ГРУ). То се състои от 7 бригади с численост по 1500 души. Съществуват и четири морски подразделения – по едно на флот. Общата численост възлиза на 12 хил души.
 
Стратегическата идея за съществуването на ССО се заключава в това политическото ръководство на страната да разполага с не голям и ефективен военен инструмент за използване вътре в страната и извън нея в екстрени ситуации, които не изискват широкомащабни военни операции.
 
Извън армейския спецназ, Федералната служба за сигурност (ФСС) разполага с две подразделения свой спецназ – „Алфа” и „Вимпел” с обща численост до 500 души. Петте отряда „Алфа” са дислоцирани из цяла Русия и тяхна задача са контратерористични операции. „Вимпел” осигурява защитата на стратегически обекти.
 
Службата за външно разузнаване също има свой спецназ под името „Заслон”.
 
Действия на спецназа в Крим
 
Като цяло в руската агресия против Украйна голямото внимание е отделено на невоенните средства за постигане на стратегически цели.
 
Кримската операция макар със сигурност да е проведена в съответствие с плана за действия при особени ситуации, била неочаквана и преминала практически без непосредствени стълкновения. Това означава, че руският спецназ не е осъществявал преки действия, а също така нямал време или необходимост да оказва военна помощ.
 
Операцията се заключавала преди всичко в скрити действия, основани по-скоро на информации, събрани от разузнавателните подразделения към руския Черноморски флот и местни агенти на ФСС и ГРУ.
 
Възможно е предварително разполагане на подразделения от специалното разузнаване на ГРУ, обаче тази информация е трудно да се докаже.
 
Украинският експерт Дмитрий Тимчук твърди, че ФСС и ГРУ започнали да проявяват особена активност на територията на Украйна след като през 2010 г. Виктор Янукович станал президент на страната. Той сменил фокуса в работата на Службата за сигурност на Украйна (ССУ) от контраразузнаване по отношение на Русия в контраразузнаване на САЩ.
 
Руският спецназ не е осъществил съществена роля при оказване на военна помощ, тъй като „силите за самоотбрана на Крим” видимо изпълнявали декоративни функции и служили за прикритие от руски войски. Те нямали важно военно значение. Вън от съмнение е, че при нужда биха изиграли съществена роля.
 
Според експерти, превземането на Крим била първата голяма операция на ССО. Те осигурили превземането на местния парламент на 27 февруари, както и избирането на руска „марионетка” за кримски премиер.
 
Нещо повече, ССО осигурили овладяването на важни военни обекти на украинската армия. За тези действия били нужни повече военнослужещи, отколкото наброявали ССО. Затова към ССО се присъединил и спецназът на морската пехота. Винаги обаче ССО стояли начело на операциите.
 
В Кримската операция са използвани бързина и внезапност за създаване на ситуации fait accompli (свършен факт) с цел затрудняване на военния отговор от страна на Украйна. Действително победата на Русия била осигурена с прехвърляне на допълнителни сили, обаче началните действия на ССО и другите „елитни” сили изиграли решаваща роля.
 
От овладяването на парламента на Крим до подписване на договора за включване на Крим в състава на Русия изминали само 19 дни. Седем дни по-късно всички украински подразделения сложили оръжие. Тези срокове сериозно различават кримската операция от последвалите действия в Донбас.

(Следва продължение Западен поглед: Действията на руския спецназ в Донбас)
 

Екип на БЛИЦ