Израел дава да се разбере, че е готов на най-решителни антируски действия, ако Москва забрани дейността на агенция „Сохнут“ на своя територия. Тел Авив открито заплашва да се присъедини към западните санкции и това наистина може да бъде сериозен удар. Но не само в Русия, но и в самия Израел, пишат западни медии.

Руско-израелските отношения, доскоро модел на баланс и прагматизъм, продължават да деградират. Тел Авив не хареса желанието на Министерството на правосъдието на Руската федерация да закрие ”Сохнут”, еврейската агенция, която по всякакъв начин стимулира руските евреи да заминат за Израел.

Руските власти твърдят, че причината за затварянето е банално нарушение на руските закони. „Не, не става въпрос за изтичане на мозъци, а за спазване на руското законодателство. За причини, моля, свържете се с Министерството на правосъдието “, каза прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков.

И Министерството на правосъдието вероятно би могло да разкаже много за дейността на "Сохнут". „На тази агенция с мрачен и крив статут отдавна е казано, че трябва да получи официален статут, както всяка друга организация.

Но за тях това би означавало, че трябва да се подчиняват на израелското външно министерство, или ще възникне въпросът защо им е нужен "Сохнут", когато има правителствена агенция, която се занимаваше с репатриране, докато нямаше "Сохнут", обяснява руският ориенталист Евгений Сатановски.

Посегнаха на свещеното

Въпреки че “Сохнут” официално не принадлежи към израелските държавни структури, неговата дейност ( подкрепа за алията - процесът на репатриране на евреи в Израел) е изключително важна за Израел.

Както от демографска гледна точка (Израел се нуждае от подхранване под формата на репатриране на възрастни и образовани евреи), така и от религиозна гледна точка, защото завръщането на евреите в Обетованата земя е еден от бастионите на ционизма - държавата идеология на Израел.

„Руските евреи не могат да бъдат взети за заложници заради войната в Украйна“, възмущава се израелският министър по въпросите на диаспората Нахман Шаи. “Опитът да бъде наказана Еврейската агенция заради позицията на Израел за войната в Украйна е плачевен и обиден. Евреите в Русия не могат да бъдат откъснати от своята историческа и емоционална връзка с държавата Израел”, допълва той.

Ето защо израелската страна не възнамерява да чака до 28 юли, когато, очевидно, Министерството на правосъдието по същество ще изрази претенциите си към “Сохнут”.

Премиерът Яир Лапид вече каза, че "затварянето на офисите на агенцията ще бъде голямо събитие, което ще засегне отношенията" между двете страни. А Израел вече заплашва Русия със санкции - Яир Лапид възложи на МВнР да подготви поредица от "политически мерки" в отговор на решението за "Сохнут".

Според някои израелски дипломати Москва се намира в изключително трудна ситуация (конфликти в Сирия, Украйна, изостряне на отношенията със Запада, намаляване на контактите с условния западен свят).

„В ситуацията, в която се намира Русия, нейният президент, нейното ръководство, вие трябва да държите на Израел, а не да му навредите“, казва бившият израелски консул в Москва, политологът Алекс Векслер. Това означава, че Тел Авив може да заплаши с различни варианти за натиск върху Русия.

Редица депутати от Кнесета смятат, че такива варианти могат да бъдат промяна в подхода на еврейската държава към ситуацията в Украйна - тоест, с други думи, засилена подкрепа за режима в Киев. И морална, и материална - тоест оръжия, предимно високотехнологични, които досега Тел Авив отказваше да прехвърли на Украйна. В частност, Украйна със сигурност ще се радва да получи най-модерните дронове от Израел.

Освен това Израел може официално да се присъедини към западните санкции, наложени на Русия, и да добави към тази заплаха напомняне, че Съединените щати (чиято подкрепа за Израел е много важна) отдавна изискват от Тел Авив да увеличи подкрепата за Украйна.

„Въпреки че досега Тел Авив не е участвал в тази кампания, въпреки постоянния натиск от Вашингтон, сега, очевидно, ще видим Израел да налага същите санкции, които САЩ и ЕС вече са наложили“, смята главният редактор на списание „Русия в глобалните отношения“, Фьодор Лукянов.

Кому е нужно?

Въпреки това „балансът на маневриране“ в отношенията между еврейската държава и Русия може да се окаже различен от този, който се представя в Израел. Да, възможностите на Москва са ограничени от голям брой проблеми, които руската страна трябва да реши. Тези проблеми обаче са абсолютно несравними с тези, които Израел трябва да реши.

Страна, която е затънала в палестинския въпрос. Държава, която не излиза от вътрешнополитически кризи (заради които явно я чакат поредните предсрочни избори).

Държава, която загуби в Сирия и сега наблюдава как в тази страна се укрепва позицията на най-големия враг на Израел - Иран. Държава, която по никакъв начин не може да попречи на сключването на нова ядрена сделка между САЩ и Иран и съответно легитимирането на иранската ядрена програма.

Държава, която е стратегически сама в Близкия изток, което означава, че има нужда от партньор, който да споделя нейната омраза към ислямския тероризъм и в същото време да не се придържа към политиката на двойни стандарти спрямо тези терористи.

От партньор, който би поддържал добри отношения с всички мюсюлмански страни от региона (от Иран до Турция и Саудитска Арабия) и би могъл да бъде посредник в отношенията между Израел и тези страни. Тоест, казано по-просто, от Русия.

Следователно Израел се нуждае от Русия не по-малко, отколкото Русия се нуждае от Израел. На това доскоро се крепеше крехкият баланс на интереси между Москва и Тел Авив. Или може би Израел се нуждае от Русия още повече. И ако това е така, самият Израел ще пострада преди всичко от руско-израелския разрив и някои демонстративни израелски стъпки към Украйна.

Да, Израел може да наложи санкции срещу Русия. Но в отговор Москва може да спре да се съобразява с израелските интереси в Сирия, след което иранските сили (покрити от иранска или руска противовъздушна отбрана) ще се окажат в стратегическа близост до Голанските възвишения, сирийска територия, окупирана от Израел.

Да, Израел може да даде на Украйна оръжие - но в замяна Русия може да достави на Иран най-новите системи за противовъздушна отбрана, след което е малко вероятно израелските военни самолети да могат да оперират във въздушното пространство на съседните страни със същата безнаказаност, както днес.

И подобна стъпка на Москва ще се превърне в сериозна заплаха за сигурността на държавата Израел. Така основният бенефициент от антируските стъпки на Лапид не са гражданите на Израел, а иранците, сирийците и ливанците.

„Прессекретарят на “Хизбулла” Мохамед Афиф ми каза, че силна Русия, която има връзки с всички, е от полза за “Хизбулла”. Разбирам обаче, че и сирийците, и иранците биха искали да видят Русия като една от страните на „Оста на съпротивата“, обединяваща антиизраелските играчи в региона.

Да, Русия физически не може да се набута в този тесен формат, но сегашните събития в Израел, позицията им за Украйна – всичко това е изключително положително в Техеран, където съм в момента.

Иран и Сирия биха искали това разделение да продължи и да се задълбочи”, обяснява международният журналист Абас Джума. “Сериозните анализатори и политолози осъзнават, че Лапид не е вечен, че той може да бъде заменен от по-умерен политик, който ще лавира между Москва и Вашингтон - което ще устройва Москва, както винаги е било досега”, допълва той.

От друга страна обаче времената, когато можеше да се седи на два стола, отминават. Държавите трябва да определят позициите си - включително по Украйна. Иран вече е взел решение - позицията му е изразена на най-високо ниво. Израел също взе решение на официално ниво, въпреки че все още се опитва да не изпраща оръжия в Украйна.

Всъщност Израел все още не е решил напълно - което означава, че все още има шанс да възстанови прагматичните руско-израелски отношения. От тези шансове обаче вероятно ще се възползва премиер, който няма да сравнява Русия с фашистка Германия - тоест не Яир Лапид. И дори тогава, ако този премиер дойде възможно най-скоро.

„Ако конфликтът не бъде решен чрез споразумения сега, до ноември отношенията може да се влошат толкова много, че дори и при силно желание Нетаняху (с когото Владимир Путин е изградил доверителни отношения) няма да може да ги възстанови”, убеден е Фьодор Лукянов.