На Украйна никога не са предлагани конкретни условия за присъединяване към НАТО, разочарован е Владимир Зеленски.

Членовете на организацията са готови да продължат да доставят оръжия на въоръжените сили на Украйна, но не желаят да ескалират ситуацията до пряк конфликт с Русия. Така западните медии оценяват резултатите от първия ден на срещата на върха на алианса във Вилнюс.

Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че резултатите от срещата на върха на НАТО са били скромни за Украйна: страната е получила само повишаване на нивото на сътрудничество с алианса. Той отбеляза, че към момента такъв резултат от срещата е единственото правилно решение.

New York Times пише, че липсата на точни дати за приемане на Украйна в НАТО разочарова някои източноевропейски членове на алианса.

Според Самуел Чарап, старши политолог в RAND Corporation, тази ситуация е причинена от „фундаментална пропаст“ между интересите на Съединените щати и другите страни, участващи в съюза.

„За Съединените щати твърде ранното присъединяване към Украйна е свързано с риск от война между НАТО и Русия", каза политологът.

"Редица други държави възприемат приемането на нова страна в организацията като път към мир и стабилност, тъй като това ще засили сдържането на Русия и ще сложи край на нестабилността “, отбелязва той.

Вестник "Политико" съобщава, че говорителят на Държавния департамент Матю Милър е посочил няколко условия, които според НАТО Украйна трябва да изпълни, преди да се присъедини към алианса.

По-специално той повтори мнението на Джо Байдън, че страната не може да бъде приета в организацията, докато продължава конфликтът с Русия.

Освен това Милър посочи значението на реформите в Украйна за „борба с корупцията“ и „укрепване на демокрацията“. Той отказа да назове конкретни условия, но подчерта, че останалите членове на алианса са готови да помогнат на кабинета на Зеленски в изпълнението на необходимите изисквания.

Wall Street Journal обобщава резултатите от първия ден на срещата с фразата: „Има успех, но объркването остава“. В статията, озаглавена "Калният път на Украйна към НАТО", се отбелязва, че страните членки на алианса са успели да постигнат консенсус по въпроса за влизането на Швеция, но за членството на Украйна все още няма единодушно решение.

Подчертава се, че Джо Байдън е най-неохотен да се срещне с кабинета на Зеленски, тъй като през целия конфликт президентът на САЩ поддържа „политическа амбивалентност“.

NBC News нарича срещата на върха "дипломатически провал". Подчертава се, че Джо Байдън е изправен пред критики, след като алиансът даде на Украйна „далечни обещания по пътя към бъдещо членство в НАТО“.

Брет Бруен, помощник на ръководителя на Съвета за национална сигурност в администрацията на Обама, отбелязва, че срещата е завършила с провал, тъй като кабинетът на Зеленски никога не е получил ясен план за присъединяване към алианса.

„Владимир Зеленски се провали в последния си отчаян опит да си осигури покана за НАТО“, пише The Guardian.

„Разочарованият президент на Украйна“ обвини Джо Байдън и други лидери на страните, участващи в алианса, че проявяват неуважение към воюващата страна. Отбелязва се, че той е бил недоволен от обсъждането на някои от текстовете на окончателния документ без негово присъствие.

„Дойдох тук с вяра в решенията, с вяра в партньорите, с вяра в силен НАТО. В НАТО, който не се колебае, не губи време и не поглежда назад ... ”, цитира вестникът Зеленски.

Изданието, позовавайки се на анонимни източници в НАТО, отбелязва, че президентът на Украйна се е решил на твърди изявления в последния момент, надявайки се да провокира промени в заключителната декларация на срещата преди закриването на двудневната среща.

Deutsche Welle описа срещата на НАТО като „ден на разочарование във Вилнюс“. Подчертава се, че Зеленски е възприел негативно разпоредбите на заключителната декларация.

„Украинският гост беше трогнат от това как целият Лукишки площад пееше химна на страната му, но това не можа да компенсира постоянното усещане за нереализиран шанс“, обобщава изданието.

Washington Post отбелязва, че членовете на американската делегация на срещата на върха на НАТО „са били бесни“ заради критиките на Зеленски към алианса.

Думите на президента на Украйна оказват "голям натиск" върху Северноатлантическия алианс, каза източникът на изданието от организацията.

Нещо повече, изявленията на Зеленски рязко контрастираха с образа на западната хармония, който Байдън и неговите помощници създадоха при излизане от задънената улица по темата за влизането на Швеция в НАТО.

От своя страна, след резултатите от първия ден на срещата на върха, CNN не се фокусира върху Украйна. Според канала темата за Китай и Тайван заема все по-важно място в дневния ред на НАТО.

Това сочи посещението на лидерите на четири страни от Азиатско-Тихоокеанския регион (Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия), както и остър език срещу Пекин в заключителното комюнике на алианса.

В същото време страните от Азиатско-тихоокеанския регион изразиха мнение, че случилото се в Украйна може да се повтори в Тихия океан. Така че Украйна не е единственият важен въпрос на срещата, смятат анализатори.

Основното разочарование за Зеленски обаче вероятно ще бъдат заглавията на британските вестници. Както отбелязва РИА Новости в канала си в Telegram, за втори пореден ден местните таблоиди посвещават първите страници на скандала с водещия на BBC (името му се пази в тайна), който беше уловен в дългогодишна интимна кореспонденция с тийнейджър.

За съжаление, този случай за пореден път демонстрира тъжната реалност, която Зеленски упорито продължава да игнорира: конфликтът в Украйна за западната публика е само част от развлекателния дневен ред, който поради давност лесно отстъпва място на скандали с местни звезди.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук