Във Великобритания в момента отпадат по около 2 300 прегледа седмично на жени, болни от рак. Заради епидемията от коронавирус много болни с лечими заболявания остават без лечение. Последиците ще са катастрофални, пише "Дойче Веле" в коментар на тема "Заради коронавирус: Милиони ще умрат от рак и други лечими заболявания".

Проблем номер едно в световен мащаб сега е пандемията от коронавирус и преодоляването на икономическите последствия от кризата. Всички усилия са впрегнати в търсенето на ваксина. Това несъмнено е необходимо, но редица други смъртоносни болести остават извън фокуса на вниманието, което може да има фатални последици. Експертите се опасяват от милиони смъртни случаи, предизвикани от заболявания, които всъщност са лечими.

Както отбелязва сп. „Шпигел“, това засяга европейските държави като например Великобритания, където седмично по около 2 300 души с ракови симптоми на практика нямали достъп до медицински прегледи. Отпаднали са и профилактичните прегледи за рак на гърдата и матката на около 200 000 жени седмично.

Така заболявания, които са лечими, ако бъдат открити своевременно, се превръщат в смъртоносен риск за милиони. По данни на Britsh Heart Foundation през март към медицинските заведения са се обърнали 50% по-малко хора с опасения за инфаркт.

Туберкулозата – най-смъртоносна сред инфекциозните болести
Много държави обаче могат да бъдат засегнати още повече: по-бедните страни, които от години се борят срещу тежки инфекциозни заболявания като туберкулоза, СПИН, морбили. Същото се отнася и до тропическата болест малария. Почти изчезнали, сега тези заболявания отново започват да се разпространяват, защото бяха пренебрегнати заради коронавируса.

Коронавирусът връща друга опасна болест! Начертаха 3 сценария

Туберкулозата, от която ежегодно се заразяват по около десет милиона души, води до най-много смъртни случаи сред инфекциозните заболявания – по 1,5 милиона годишно. Само в Индия всекидневно загиват по около 1000 души. А предположенията са, че между 2020-та и 2025-та година ще се разболеят още 6,3 милиона души.

В Индия например след избухването на пандемията от коронавируса болните от туберкулоза много по-трудно успяват да получат лечение. Много от лекарските кабинети са затворени, а редица пациенти, успели да стигнат до лекар, често биват връщани – щом не страдат от Ковид-19. Същевременно изостава имунизацията на децата – поне сто хиляди деца не са били ваксинирани през март срещу туберкулоза.

Плашеща е и статистиката за болните от малария. Болестта засяга предимно бедните тропически и субтропически държави, в много от които е основната причина за преждевременна смърт.Туберкулозата се разпространява все по-бързо в Източна Европа

В Африка жертвите на маларията могат да се удвоят
По преценки на СЗО, през 2018 година от малария са се заразили 228 милиона души по света, 93% от които - в Африка, пише сп.„Шпигел“. А през 2020 тези показатели вероятно ще нараснат многократно. В много държави вече е факт недостигът на медикаменти, тестове и защитни мрежи.

„Опасяваме се, че ще се върнем с 20 години назад“, казва Педро Алонсо, директор на Програмата за борба с маларията на СЗО.

Както посочва „Франкфуртер Рундшау“, Африка до момента е относително слабо засегната от пандемията COVID-19. Но още отсега е ясно, че коронавирусът може да изтласка на заден план усилията за борба с редица други болести. В Африка годишно умират по около 380 000 души от малария.

Специалисти на СЗО предполагат, че броят на смъртните случаи от малария би могъл да се удвои през идните години. При това маларията е само една от безбройните епидемии, които периодически разтърсват тази част на света. Известни са и останалите - едра шарка, морбили, СПИН, Ку-треска и Eбола.