Една от основните версии е, че атентатът в Санкт Петербург е напомняне от страна на хора, свързани със Сирия, към Путин, че дори в родния си град той не може да се чувства недосегаем. Това каза пред БНР дългогодишният кореспондент на радиото в Москва Чавдар Стефанов.
"Главният извод е, че това, на първо време, е предизвикателство към Владимир Путин, човекът, който през 1999 година изрече цветистата фраза, че ще удуши терористите в нужника". 

След терористичен акт мерките се втвърдяват, но има и нещо друго – това показва и самата нестабилност в Русия въпреки изградения силов вертикал на властта, въпреки структурните промени в армията и полицията и парите, които се отделят за службите за сигурност, посочи още журналистът: 

"Второто взривно устройство, обезопасено 9 минути, преди да гръмне, е елементарно – две тротилови шашки в пожарогасител, поставено на станция, която се намира доста далеч от мястото, където наистина проехтява взрив. Въпросите, които се поставят, са може ли един самоубиец, бомбаджия, да остави на едно място една бомба, след това да се качи на метрото, да се прекачи на една спирка и да я взриви между други две спирки?".

Очевидно протестите срещу корупцията ще отидат на заден план, борбата с корупцията ще отиде на заден план, прогнозира Стефанов:

"За съжаление подобни драматични истории се използват от политиката и политиците. Нека не забравяме, че догодина в Русия би трябвало да има и президентски избори", каза още Стефанов.