ЗЛАТНИ СЪВЕТИ ЗА ЗДРАВИ ЗЪБИ
Консумирането на твърда храна, избягването на сладкото и редовното миене гарантират перфектна усмивка
Съществуват някои прости правила за грижи за зъбите, които могат да намалят стоматологичните проблеми.
Природата е създала зъбите за работа, а съвременните хора ги “глезят” с меки банички и кифли, с преварена храна, което доста им вреди.
Венците и зъбите са разположени така, че да сдъвкват сурова растителна храна, а ние сме свикнали всичко да варим и пържим, да печем и да смиламе. В резултат на това зъбите бездействат, челюстните мускули нямат достатъчно работа и кръвоснабдяването в областта на венците се влошава. Не се замисляме, че
процесът на дъвчене е фактически масаж на венците
Получава се така, че съвременният начин на живот и кулинарните навици не помагат за здравето на зъбите. А при това още не сме стигнали до темата за повишената консумация на захар...
Изследванията на много учени и пътешественици са показали, че в страните с ниско развити цивилизации, където хората се хранят с натурални природни продукти, кариес почти не се среща, тъй като те не ядат в неограничени количества сладолед и шоколад и не пият сладки газирани напитки.
За здравите зъби е изключително важно да се яде много твърда храна
сурови салати, листни зеленчуци и плодове, а консумацията на захар да се сведе до минимум, и то не само заради отрицателното влияние на въглехидратите върху киселинно-алкалния баланс в устната кухина. Захарта нарушава обменните процеси в организма и поради тази причина подкопаването на здравите зъби отвътре е не по-малко, отколкото вследствие на външни фактори.
Най-добре е още от най-ранна възраст децата да бъдат приучени правилно да се грижат за зъбите си. Ако веднага след ядене нямате възможност да изчистите зъбите си, опитайте се да изплакнете устата си или изяжте една ябълка. В краен случай използвайте дъвка.
Ако сте извън града, не забравяйте да си набавите за вкъщи природни продукти като грижа за зъбите. Съберете няколко клончета от боровинка, вишна, бор или други дървета. Изчистете ги от кората и ги дъвчете, създавайки по този начин достатъчно работа на зъбите си. Можете дори да ги раздъвквате до такава степен, че да ги използвате и вместо четки за зъби.
Преди всяко ползване на четката си за зъби я изсушавайте добре. Ако тя не съхне както трябва, вземете друга, тъй като по влажния косъм бактериите се размножават активно, а това предполага заболявания на зъбите и на венците.
Избирайте четки с изкуствен косъм
Чистете зъбите около 2-3 минути, но така, че частта от основата на зъба под венците да не се оголва. Това е особено важно в случай че имате признаци на пародонтоза. Движете четката от венците към края на зъбите - вертикално и с кръгови движения, като правите около 10 движения по всяка зъбна повърхност. Ако не искате да имате пародонтоза -
почиствайте редовно зъбния камък
По състоянието на венците и на лигавицата на устата може да се съди за здравето на организма като цяло. Но болестите на венците често възникват като следствие от недостатъчно хранене или във връзка с нарушения в работата на имунната система. Затова грижата за венците и за останалата част от устната кухина включва витаминна диета, прием на витаминни чайове. Например чай от боровинки, който съдържа голямо количество витамин С и много други полезни вещества.
МАСАЖ И БИЛКИ СЕ БОРЯТ С ПАРОДОНТОЗАТА
Често пародонтозата и другите болести на венците са предизвикани от наличието на зъбен камък, който дразни венците и травмира тъканите. Затова навреме премахвайте зъбните отлагания при стоматолог, съветват специалистите. Освен това трябва да следите дали пломбите и коронките, които са ви поставили, не травмират лигавицата в устната кухина. Ако изпитвате дискомфорт и неудобство от поставените ви коронки, не трябва да отлагате, а веднага да отидете при своя зъболекар, за да не се наложи впоследствие дълго да се занимавате с лечение на устната кухина.
Първите признаци на пародонтоза са сърбеж и кървене от венците, също и неприятен мирис от устата. Основата на зъбите се оголва, а след това те започват да се разклащат, което с времето може да доведе до загубата им. В начален етап можете да използвате антисептични зъбни пасти, да изплаквате устата си с отвара от противовъзпалителни билки, като например дъбова кора, жълт кантарион и градински чай, а също и да си правите пръстов масаж на венците. След като изчистите зъбите си, натискайте венците с показалците в продължение на 3 до 5 минути и не се страхувайте, ако отначало започне да тече кръв от тях.
И отново напомняме: по възможност се опитвайте да дъвчете твърда храна, тъй като щадящото отношение към зъбите само влошава кръвоснабдяването във венците.
СПЕШНА ПОМОЩ ПРИ ЗЪБОБОЛ
Едно от най-популярните средства за премахване на зъбобола са изплакванията със сол и ваничките за уста. Солта помага да се премахне отокът във възпалената тъкан около зъбите и намалява налягането върху зъбния нерв. Традиционно при заболяване на зъбите и на устната кухина се използва градински чай. Една супена лъжица градински чай се залива с чаша гореща вода и сместа се оставя да престои един час.
С тази настойка се изплаква устната кухина, като едновременно с това на болния зъб се поставя тампонче, напоено със същата настойка.
Острият зъбобол може да бъде премахнат и със смес от 1 супена лъжица сушена дъбова кора, 1 супена лъжица градински чай и чаена лъжичка от билката змийско мляко. Сместа се залива с половин литър преварена топла вода, след това се слага да заври. Оставя се да ври 3 до 5 минути, после да изстине и се прецежда. Устата се изплаква 4-5 пъти на ден, а в промеждутъците между изплакванията на венците се налагат апликации с помощта на тампони, натопени в същата настойка. Всички тези билки имат противовъзпалително, антимикробно и обезболяващо действие.
Силно обезболяващо въздействие оказват и лукът, и чесънът. Сложете направо в болния зъб парченце от чеснова скилидка или тампон, натопен в лучен или чеснов сок.
На някои хора им помагат и следните методи
- Поставяне на чесъна към китката на ръката, противоположна на болния зъб. Наложете на китката няколко скилидки чесън в областта на пулса и бинтовайте ръката си. А можете и просто да натриете вътрешната страна на китката с настърган чесън. Можете да сложите марля под чесъна, за да не усетите парене и изгаряне на кожата. Този вид компрес се държи до зачервяване.
- Прополисът също премахва възпалението на зъбите. Използвайте тампон, натопен в настойка от прополис, или просто наложете на зъба си зрънце прополис, покрито отгоре с тампон.
- Много силно обезболяващо средство е карамфилът и карамфиловото масло. Наложете на болния зъб парченце от това растение или напойте тампон с карамфилово масло и го наложете на болния зъб. Такова тампонче можете да наложите и на венците, но това може да предизвика изгаряне на лигавицата. Затова дръжте тампона върху венеца по-кратко време.
- Народните лечители препоръчват при зъбобол, възпаление и подуване на венците да се налагат листа или корени от валериана. Това предизвиква обилно слюнкоотделяне, но само след 2-3 минути и най-силната болка утихва.
КОМПЮТРИТЕ ВЛИЯЯТ И НА... УСМИВКАТА
Ако сте склонни към алергия, трябва да запомните следните няколко правила, когато посетите стоматологичния кабинет:
Съобщете на лекаря за възможната реакция на организма ви към лекарствата и материалите. Имайте предвид, че алергия може да възникне дори от материал за пломби.
Преди да ви поставят протеза или коронка (независимо дали е метална, златна или керамична), се обърнете към алерголог, за да направи проби на материала, от който ще бъде изработена протезата. Ако след поставянето є се появят възпаление на лигавицата в устната кухина, повишено слюнкоотделяне или температура, се обърнете към лекар - това във всички случаи е реакция на организма към чуждия материал.
Запознайте алерголога с евентуалните реакции, които предизвикват у вас обезболяващите средства. След провеждане на лечението лекарят обикновено предупреждава за възможни възпалителни процеси в обхващащата зъбите тъкан. Но ако те се задълбочат, ако венецът около зъба дълго време остане възпален и най-вече - ако повишите температурата, се обърнете към лекар. Понякога се получава толкова силна реакция, че се налага поставената пломба да се премахне.
Профилактиката на болестите на зъбите при хората, склонни към алергия, заслужава отделно внимание. При алергичните чувствителността на организма към различни външни въздействия обикновено е изразена по-силно, отколкото при здравите. Затова в профилактиката на кариеса могат да се включат мерки за осигуряване на здравословен начин на живот и избягване на въздействието на вредните фактори.
Например, ако дълго време работите с компютър, проветрявайте често помещението, тъй като компютърното излъчване има вредно въздействие и върху зъбите, и върху имунната система. С цел профилактика на кариеса ограничете времето на работа пред компютъра на шест часа, често си правете почивки, разхождайте се повече на чист въздух.
Ако работите във фирма с производство, което предизвиква отделяне на прах във въздуха, ползвайте респиратори. Химичните вещества и ситните частици замърсяват организма и помагат за възникването и за обострянето на алергични реакции.
Освен това много от производствените частици разрушават зъбния емайл и ускоряват развитието на кариеса.
СЪВРЕМЕННАТА СТОМАТОЛОГИЯ ГАРАНТИРА ХОЛИВУДСКА УСМИВКА
Новите модели за съвременни ортопедични конструкции са много и различни. Материалите също могат да се подбират: металокерамичен; неметалокерамичен; металокерамика на основата на благородни метали.
Разнообразни са и технологиите, които се използват в стоматологията: единични коронки, мостове, подвижни и статични протези. Ако коронковата част на зъба е силно или напълно разрушена, но коренът е запазен, зъбът може да се възстанови напълно с помощта на вкладка, която се фиксира вътре в корена. След това зъбът се изгражда и на него се поставя естетична коронка. При протезирането интерес представляват металокерамичните конструкции, които са изработени на основата на благородни метали. Те съчетават благоприятното бактерицидно въздействие върху човешкия организъм с естествената естетика на живия, “светещия” отвътре зъб. Едно от последните постижения в тази област - протезирането, е безметалова керамика от новото поколение. Материалите са абсолютно безвредни за организма, а готовите конструкции не се отличават от живия зъб. Най-сложните “традиционни” протези може да се фиксират на невидими крепители и да бъдат толкова удобни, че просто да забравите за тяхното съществуване.
Имплантацията отдавна се смята за най-перспективната посока в съвременната стоматология. Съвместимостта на имплантантите със следващи протезирания позволява да се запълни пространството между извадените и останалите зъби, без да се пилят здравите. Всеки от вариантите на протезиране, които днес предлагат стоматолозите, е добър, но дали подхожда на конкретния човек?
Този проблем трябва да се реши след разговор със стоматолога. Новите зъби трябва да не променят изражението и мимиката на лицето. В това отношение съвети не могат да се дават.
ПЕТ МИТА ЗА ЗЪБИТЕ
Коригирането на захапката е прищявка
Човек може цял живот да си живее с неравни зъби. Разбира се, от това не се умира, но качеството на живот се влошава. Да оставим въпроса за привлекателността. Но какво натоварване е това върху стомаха, който ще получава непреработена храна?
Неправилната захапка трябва да се коригира, иначе се стига до болести на стомаха и на червата, до кариес и дори до ранна загуба на зъби. При това положение дори чистенето е неудобно. А от това страдат не само зъбите, но и венците.
Болните зъби се предават по наследство
Ролята на наследствения фактор е незначителна - само 2 процента се падат на генетичната предразположеност, останалите 98 зависят от това, доколко човек правилно се грижи за зъбите си.
Най-добрата паста за зъби е тази, която съдържа флуор
Това е вярно само донякъде. При излишък на флуор в организма на децата често се развива флуороза. По зъбите се появяват бели петна. При избор на паста за зъби най-добре се посъветвайте с лекар. Не е правилно да се ползва една “универсална” паста за зъби от цялото семейство.
Загубата на зъб не е трагедия
С липсата на един зъб можем да се примирим. Но ако се отстранят най-малко два, трябва много бързо да се предприеме поставянето на протеза. Зъбите се разместват. Липсата на два и повече зъби предизвиква нарушения в структурата на нервната система и дори в кората на главния мозък. Загиват неврони и се изменя регулацията на функциите в организма. Това впоследствие може да доведе до гастрит, язва на стомаха и хипертония.
Ако зъбите не болят, не е необходимо да се ходи на зъболекар
Кариесът започва безболезнено и незабележимо. Но... само за вас. Увреденият от кариес зъб предизвиква обостряне на хроничен тонзилит, артрит, заболявания на сърцето и бъбреците. А по мнение на невролози наличието на възпаление в корените на зъбите увеличава два пъти риска от инсулт. Само лекарят е в състояние да открие това възпаление. Затова минимум два пъти в годината посещавайте стоматолог.
ИЗПРОБВАНИ РЕЦЕПТИ ПРИ СТОМАТОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ
Вземат се сурови картофи, изчистват се и се измиват, след което се нарязват на ситни парчета или се правят на каша. Тя се налага на болните места.
Горските плодове също са много полезни при това заболяване. Изплаквайте устата си със сок от горски плодове, разреден в топла вода в съотношение 1:1.
За укрепване на венците
20-30 г прополис се настъргва и се слага в 100 мл чист спирт. Сместа престоява 5-6 дни в затворена бутилка, като от време на време се разклаща. Един пълен капкомер от сместа се сипва в 200 мл вода и устата се жабури в продължение на 3-5 минути. Това се прави 1-2 пъти на ден.
Кървящи венци и разклатени зъби
Една супена лъжица счукани дъбови кори се варят 5-10 минути в половин литър вода. С отварата се жабури устата в продължение на една седмица. При това състояние помага също и отварата от смрадлика (тетра).
Вечер зъбите се намазват с каша от счукан чесън. На сутринта устата се жабури с 1 супена лъжица зехтин в продължение поне на 10 минути. Процедурата продължава един месец.
Силен зъбобол
Сдъвкват се бавно няколко зърна карамфил (да не се бърка билката с цветето).
Зъбите се изплакват с хладка вода, след това промивката продължава с по-топла и все по-топла вода и зъбоболът преминава.
Сварява се цвят от лайка и устата се жабури със сместа в продължение на около 15 минути.
Влияние на неправилната захапка
Всяко пето дете се ражда с неправилно разположение на зъбите. Съвременната стоматология разполага с широк спектър от т.нар. брекет-системи и пластини за изправяне на захапката и за изравняване на зъбите. Някои хора погрешно предполагат, че изкривените зъби и неправилната захапка са единствено козметичен дефект, който не влияе на здравето ни.
Но всъщност кривите зъби могат да окажат съществено влияние на състоянието на човека, като не само повишат риска от възникване на кариес или предизвикат нарушение на дикцията и изменение положението на лицевите мускули. Те предизвикват и главоболие, заболявания на носоглътката и проблеми в работата на стомашно-чревния тракт.
Това е свързано с няколко причини.
Първо, при неправилно разположение на зъбите храната не се сдъвква много добре, а знаем, че само пълноценното сдъвкване е гаранция за здрави зъби, стомах и черва.
Второ, криво разположените зъби лесно се увреждат, защото парчетата храна засядат по-често в тях. При това частичките, които пречат, се отделят много трудно, а и почистването с четка за зъби не е пълноценно. Във всеки случай, ако имате проблеми с разположението на зъбите, обръщайте повече внимание на устната си хигиена.
Посъветвайте се със стоматолог за това, по какъв начин да почиствате зъбите си, използвайте зъбни конци и след всяко ядене изплаквайте устата си. Не забравяйте и за професионалното изчистване на зъбите си, което се прави при стоматолог с помощта на специално оборудване.
Другото важно, което трябва да споменем е влиянието на неправилната захапка върху организма като цяло.
Козметичната страна на проблема също не трябва да се пренебрегва, защото една неприятна усмивка може да създаде комплекс у човека.
А в най-сериозните случаи неправилното разположение на зъбите може почти непрекъснато да притиска някакви точки в устата, предизвиквайки реакция на организма и прищипване на нерви.
Стоматолозите ще ви помогнат да си изберете необходимата брекет-система или пластина за временно или за постоянно носене. При това в момента брекетите са модни аксесоари, а пациентът може да си избере не само вида материал, но и цвета.
Последвайте ни
4 Коментара: