10 шефове на големи компании със заплата под 50 000 долара
Главните изпълнителни директори на водещите компании в САЩ получават стотици милион долари годишно, показват публикуваните наскоро от Bloomberg данни за най-високo платените ръководители, пише profit.bg.
Едно от тези имена обаче изпъква –Илон Мъск от Tesla. Въпреки че Мъск е заработил цели 99 744 920 долара през 2016 г., официалната му заплата е едва 45 936 долара, което отразява изискванията за минимално заплащане в щата Калфорния.
И той никога не взима парите.
Мъск обаче не е единственият. Вижте девет други главни изпълнителни директори на големи компании и един президент на САЩ, чиито годишни заплати са 50 000 долара или по-малко.
Джак Дорси
Позиция: главен изпълнителен директор на Twitter и Square
Годишна заплата в Twitter: 0 долара
Годишна заплата в Square: 2.75 долара
Шефът на Twitter и Square не получава висока заплата в нито една от двете компании. Twitter плаща над 68 000 за сигурността и охраната на Дорси, но неговата основна заплата е 0 долара.
В Square той печели по 2.75 долара на година, което се равнява на процента, с който Square таксува търговците за трансакции с кредитни карти през платформата.
Марк Закърбърг
Позиция: главен изпълнителен директор на Facebook
Годишна заплата: 1 долар
Закърбърг за първи път настоя за заплата от 1 долар през 2013 г., което го направи най-ниско платения служител на технологичния гигант. За Закърбърг решението да се откаже от заплата е символично – печеленето на пари не е негов приоритет във Facebook.
Еван Спигел
Позиция: главен изпълнителен директор на Snap Inc.
Годишна заплата: 1 долар
Спигел е нов в клуба на ръководителите, които получават заплати от по 1 долар. Неговото заплащане падна от над 500 000 долара до 1 долар след първичното публично предлагане на акции на компанията по-рано през годината.
Решението на Спигел е признак за доверие в бъдещето на компания. Той е толкова уверен в успеха, че вместо да продължи да получава заплата, е решил да трупа състояние от стойността на акциите й.
Ричард Хейн
Позиция: главен изпълнителен директор на Urban Outfitters
Годишна заплата: 44 310 долара
Заплащането на Хейн е обвързано директно с приходите на неговата компания, затова варира в различните години, в зависимост от представянето на Urban. Според проучване на компанията Morningstar, Хейн е спечелил малко над 44 000 долара през 2016 г., в сравнение с 33 000 долара през 2013 и 535 000 долара през 2015 г.
Лари Пейдж и Сергей Брин
Позиция: главен изпълнителен директор и президент на Alphabet, респективно
Годишна заплата: 1 долар
Съоснователите на Google Пейдж и Брин започнаха да взимат годишни заплати от по 1 долар през 2004, когато компанията стана публична. Сега те продължават официално да получават само по долар на година.
Благодарение на техните акции в компанията обаче, състоянието им се оценява на по над 40 млрд. долара.
Джон Маки
Позиция: главен изпълнителен директор на Whole Foods
Годишна заплата: 1 долара
Независимо от високите цени в магазините на веригата Whole Foods, един от двамата й главни изпълнителни директори получава годишна заплата от едва 1 долар от 2007 г. насам.
"Имам достатъчно пари и по-голямата мотивация за мен е да се опитвам да правя добро," казва той пред Wall Street Journal, малко след като обявява решението си през 2006 г. "Не се смятам за особено специален или благороден. Това просто е нещото, което искам да направя."
Доналд Тръмп
Позиция: президент на САЩ
Годишна заплата: 1 долар
Докато течеше кандидат-президентската му кампания, Тръмп заяви, че няма да взима заплата, ако бъде избран. Милиардерът засега се придържа към това обещание. Той дари цялата си заплата за първото тримесечие на Службата по националните паркове.
Джереми Стопълман
Позиция: главен изпълнителен директор на Yelp
Годишна заплата: 1 долар
През 2013 г. Стопълман намали базовата си заплата до 1 долар, с което се присъедини към няколко други шефове на компании от Силициевата долина. Ако бъдат счетени опциите за придобиване на акции обаче, той печели достатъчно добре. Сумата възлиза на около 919 000 долара през 2015 г.
Последвайте ни
0 Коментара: