Измина една седмица от масовото убийство в Лас Вегас, където 64-годишен американец уби 58 и рани над 500 души, след което се гръмна в стаята си в хотел "Мандалай Бей". В негово законно притежание се оказаха 43 цеви огнестрелно оръжие и хиляди боеприпаси, което отново разпали споровете "за" или "против" притежаването на оръжие в страната.

Изследване показа, че САЩ не просто са световен лидер по броя на гражданите, притежаващи огнестрелно оръжие, а са недостижими и по броя на масовите убийства в света. В страната на всеки 100 души са падат 88 единици стрелково оръжие, а масовите убийства се случват 11 пъти по-често, отколкото в която и да е друга развита страна.

Данните от изследване на Международното списание по криминология изнесе английският в. "Гардиън". Ето и някои от ключовите цифри и данни, които биха били много полезни за разбирането на трагедията, която стана в Лас Вегас преди броени дни.

88 единици огнестрелно оръжие на 100 души
Именно толкова оръжие се пада на глава от населението в Америка и страната на неограничените възможности в това отношение е лидер в света. Второто място е за Йемен, където на всеки 100 души се падат по 54,8 единици огнестрелно оръжие.

Почти половината цеви
Почти половината от огнестрелното оръжие, което се владее от частни лица в световен мащаб, е собственост на американци.

Над 30 000 загинали 
Това е броят на американците, които ежегодно умират от огнестрелни рани. Около две трети от тези смъртни случаи са в резултат на самоубийства.

Над 100 000 ранени на година
Това е броят на американците, които ежегодно получават огнестрелни рани.

25 пъти по-висок риск
Според привържениците на по-строгите закони за оръжията, „вероятността от смърт в резултат на огнестрелна рана в Америка е 25 пъти по-голяма, отколкото в останалите развити страни“.

70% са убийствата с огнестрелно оръжие
Това, според статистиката на ФБР, е делът на убийствата извършели с леко огнестрелно оръжие.

3%
Това е процентът на хората, които притежават около половината от огнестрелното оръжие в САЩ. След тях следва така наречената група на „супер-собствениците“ на оръжие – около 7,7 милиона американци, които притежават от 8 до 140 единици огнестрелно оръжие.

2,8 милиарда долара
Това са средствата, които ежегодно се изразходват за лечение на жертви на огнестрелни рани. Ако към тях се включат и загубените работни заплати, тази цифра набъбва до 45 милиарда долара.

Над 1 милион долара
Толкова е изхарчил един лекар за финансиране на изследване, посветено на предотвратяването на престъпления, извършени с огнестрелно оръжие, след като влиятелната Национална стрелкова асоциация е успяла да постигне съкращаване на разходите за подобни проучвания.

73%
Това е процентът на убийствата, извършени с огнестрелно оръжие през 2016 г. Това е рекорд, делът на убийствата с огнестрелно оръжие нараства, макар че в САЩ като цяло са успели да намалят броя на убийствата.

400 000 единици
Това е бройката на откраднатото всяка година огнестрелно оръжие в САЩ.

32% от мъжете
Това е броят на американските мъже, които са заявили през 2015 г., че са притежавали огнестрелно оръжие. В сравнение с 1994 г. този показател се е съкратил с 10%.

12% от жените
Това е процентът на американските жени, които са заявили през 2015 г., че са притежавали огнестрелно оръжие. В сравнение с 1994 г. този показател е нараснал с 3%.

127
Това е броят на американските градове, в които през 2015 г. са били извършени половината от убийствата с огнестрелно оръжие.

Източник: БГНЕС