Историята на африканската владетелка, извършила подвиг срещу португалците през XVII в. (СНИМКИ)
През XVII в. югозападният африкански регион на териториите около днешна Ангола е разединен и окупиран от португалците.
Нужни са години и влиянието на една впечатляваща жена, за да бъде отново обединен и в съзнанието на хората да се появи идеята за борба за независимост и свобода.
Някъде около 1583 г. се ражда Анна Нзинга Мбанде,
станала по-късно известна като кралица Нзинга. Според местни легенди тя била белязана още от раждането, след като се появила на бял свят с пъпна връв, увита около врата.
Много от местните по това време, а и до днес приемат този често срещан медицински случай като знак, че детето ще се превърне във влиятелна личност, когато порасне.
Така легендата повелява, че още когато Нзинга се ражда, една мъдра старица от селото предвещава на майка ѝ, че тя ще се превърне в кралица. Предсказанието не било доста трудно, предвид факта, че бащата на момичето бил крал на Ндонго – едната част от разделената Ангола.
Младата принцеса била неизменно до своя баща
докато растяла. Наблюдавала методите му на управление, стратегиите, които използва, и с годините станала отдадена и съпричастна към съдбите на хората в Ндонго, които били в непрестанна борба със своите врагове от Конго.
Всичко това се случва във време, в което португалците набелязват Ангола като основен източник на роби за продажба.
Първоначално кралят на Ндонго се опитал да овладее ситуацията като уговорил сделка с португалците, която да защитава неговите хора. След смъртта на краля обаче европейците решават, че няма причина да продължават да спазват сделката. Те пленяват сина му, хвърлят го в затвора и поемат властта в своите ръце.
Нзинга отива директно при португалските управници
Тя заявва в прав текст, че иска брат ѝ да бъде незабавно освободен, както и всички роби от Ангола. Но коя била тя, че да отправя такива искания - просто една жена.
При срещата португалският губернатор не предлага на Нзинга да седне, затова тя заповядала на един от петдесетината ѝ слуги да коленичи и да ѝ са приведе, за да ѝ послужи като стол. След като хладнокръвно седнала на гърба на мъжа, тя продължила да води преговорите.
В края на разговора принцесата заповядва на прислугата да се изправи и пред очите на губернатора прерязва гърлото му. В този момент португалците осъзнават, че явно си имат работа с някой много по-могъщ, отколкото са предполагали и освобождават брат ѝ.
Съвсем скоро Нзинга поема властта на Ндонго
След като брат ѝ е освободен, той ненадейно умира, а след него и новороденият му син. Според някои източници вероятно самата Нзинга е имала пръст, а според други брат ѝ се е самоубил, защото е осъзнал, че е непосилен да се справи в тежкото положение, в което се намира региона.
Независимо коя е истинската версия обаче, Нзинга става кралица на Ндонго през 1624 г. – разбира се, не лесно.
Много от съветниците смятали, че жена не е способна да управлява, затова планирали как да я прогонят. Успяват да я изведат извън страната, като в това време сестра ѝ заема поста на кралица, поставена от португалците.
Това, което никой не подозирал обаче е, че кралицата марионетка била шпионка на сестра си и ѝ докладвала всичко, което се случва - до най-малкия детайл.
До 1629 г. Нзинга създава колония с център Матамба,
откъдето се надявала или да победи португалците, или да сключи мир с тях.
Тя започва да приема в своето кралство всички избягали роби и с помощта на своите впечатляващи холандски войници прекъсва търговските пътища за продажба на роби. Възползвайки се от благоприятното местоположение на Матамба, кралицата се грижи и да повиши търговската сила на кралството си.
През 1656 г. португалците се предават пред мощта на кралицата
и в последните години на Нзинга хората ѝ успяват да избегнат европейската колонизация.
Въпреки че Ангола извоюва независимостта си едва три века по-късно, през 1975 г., и за период от 300 години от региона са изведени над пет милиона души, Нзинга успява да постигне нещо революционно за времето и географското си положение - тя създава национално самосъзнание сред народа си и го подтиква да се бори за своята свобода и независимост.
Анна Нзинга Мбанде умира през 1663 г., но наследството ѝ е живо повече от три века в съзнанието на нейните хора. Днес тя е считана за национален герой в Африка, където хората почитат паметта и делата ѝ.
Източник: Vesti.bg.
Последвайте ни
0 Коментара: