Как Русия ще отговори „огледално”, ако САЩ излязат от Договора за ракети с малка и средна далечина?
РФ ще е с добър аванс в новата ракетна надпревара
На 19 август Владимир Путин обяви, че в такъв случай „отговорът на Русия ще бъде мигновен и огледален”.
Ракетата „Курьер” няма отношение към Договора за РСМД, тя е типична междуконтинентална ракета с далечина до 10-11 хил км. Тя обаче се отнася към класа леки ракети, имайки маса едва 15 тона с мощност на ядрения заряд 300 килотона. По този клас някога с американците е постигната отделна договореност, като едновременно са ликвидирани и съветската „Курьер” и аналогичната американска ракета „Миджитмън”. Двете ракети са разработвани от 1983 г. и имат приблизително еднакви характеристики, но към момента на закриване на проектите са достигнали различна степен на готовност („Курьер” имал 4 успешни старта, а „Миджитмън” един успешен от извършените два).
„Курьер” притежава сходни тактико-технически характеристики с „Тополь М”, но коренно се различава по собствена маса. И двете имат по три степени, но „Тополь” тежи 45 тона, а „Курьер” три пъти по малко (дължина 11 м и диаметър 1,4 м).
Междуконтиненталната далечина при тези масо-габаритни ограничения са постигнати преди всичко със създаване на извънредно плътно гориво с повишена енергийност. Максимално са използвани здрави композитни материали при създаване на корпус тип „пашкул”, а също и сопловите апарати на двигателите. Максимално са оптимизирани по маса и по аеродинамично съпротивление органите за управление на полета, отклоняващи се сопла, решетчести аеродинамични и газодинамични кормила. Масата на бордовата апаратура е намалена „няколко пъти” в сравнение със съществуващи системи. Не случайно цялата документация за ракетата още е засекретена, но резултатите са използвани при ракетите „Тополь М”, „Ярс” и морският комплекс „Булава”.
Главният замисъл при създаване на МБР с толкова малки габарити е тя да се транспортира в автофургони със стандартни размери. Това ще направи преместването й по-скрито, отколкото „Тополь”.
Във връзка с възникналата заплаха в Европа от американски ракети с минимално време за долитане до РФ се предполага в Арктика да бъдат разположени „Куриери”. Те също ще могат да достигнат за кратко време територията на САЩ – в разстояние на десетина минути. Ето това ще е „огледалният отговор”, за който предупреди Путин.
Отговорът ще е „мигновен” образно казано в смисъл на взето и изпълнявано решение относно възстановяване производството на ракетите след съответно осъвременяване и модернизиране да преодолее сегашната ПРО на САЩ. Трябва да се повиши устойчивостта на комплекса към екстремалните метеорологични условия на Арктика. Нужно е време за извършване на цялостни изпитания на новата по същество ракета. За това, според руски експерти, ще е нужна не една година.
Американците също няма да разположат своята ядрена заплаха близо до Русия веднага. Те трябва да създадат своята ракета със средна далечина, за което трябва да изминат дългия цикъл от разработка на концепцията – ескизен проект – опитноконструкторски работи – доработка по резултатите от изпитанията – организиране на серийно производство – разполагане на комплексите. В този смисъл руският отговор е „мигновен”.
Дали руският отговор ще спре САЩ? Практически през целия период на съществуване на „оръжието за сдържане” американската страна е инициатор на процесите, принудили Съветския съюз да предприема ответни мерки. Винаги Щатите са давали старт в надпреварата във въоръжаването.
РЕДАКЦИЯ БЛИЦ (по публикация на svpressa.ru)
Последвайте ни
0 Коментара: