Какво е общото между САЩ, Киев, Туитър, Борисов и...
„Ако той (туитът – ред.) се бе появил веднага след 5 септември, когато законът бе приет, би могло да се предположи, че в посолството не са прочели внимателно документа и не са вникнали в неговите тънкости“, написа Виктор Медведчук на сайта на движението.
„Но туитът се появи чак на 10 септември, пет дни по-късно. И стана реакция не толкова към закона, колкото към възмущението на Букурещ, Варшава и Будапеща заради утвърждаването на този документ от Върховната Рада“, посочва Виктор Медведчук.
Той припомня изявлението на унгарския външен министър Петер Сийярто, който окачестви новия украински закон като „срам и позор“. „При това положение, продължава политикът, налага се впечатлението, че туитът на американското посолство е сигнал към украинската власт да не обръща внимание на възмущението на съседите, дори те да имат добри отношения с Вашингтон. Както се вижда от многобройни американски източници, включително разсекретените наскоро документи на ЦРУ, САЩ отдавна смятат разпространението на руския език в Украйна като сериозно препятствие за реализирането на своите геополитически интереси. Съдейки по всичко, главното за американците е да махнат руския език от украинските училища. Заради такава „блага“ цел САЩ са готови да жертват и интересите на други народи в Украйна“, коментира лидерът на „Украинския път“.
Новият закон ограничава правата на малцинствата да изучават майчиния си език само в детските градини и началните училищни класове.
В тази връзка правителството е обсъдило на днешното си заседание проблемът с изучаването на българския език от българското малцинство в Украйна. Премиерът Бойко Борисов е възложил на министрите на външните работи и на образованието да разговарят с украинските си колеги и да му докладват.
От своя страна външната министърка и вицепремиерка Екатерина Захариева разкри, че страната ни заедно с Унгария, Гърция и Румъния подготвят писмо по повод закона, което ще бъде изпратено до Съвета на Европа и ОССЕ. Писмото трябвало да бъде изпратено още днес. Тя посочи, че макар България да е притеснена от закона, посланикът ни в Киев получил писмо, че той няма да ни засегне. „Аз и образователният министър ще говорим с украинските колеги по темата“, каза вицепремиерката. Тя обясни, че още в петък четирите държави, написали писмото, както и Полша водят разговори. Министърката добави, че правителството ще държи обучаването на сънародниците ни на български език там да остане на високо ниво.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: