Модата има изключително важна роля в политиката. Монарсите и държавните глави винаги са обръщали огромно внимание върху външния вид и облеклото, защото те допринасят за имиджа им в обществото.

Някои от лидерите се оказват същински модни диктатори.

Вкусът и разбиранията им за мода толкова се харесват на подръжниците им, че дват началото на нови течения в стила и облеклото.

От Юлий Цезар до Джузепе Гарибалди – ето някои от най-модните лидери в историята:

Юлий Цезар заслужено си спечели репутацията на моден естет

Според древният историк Катул бъдещият римски диктатор успява привлече вниманието към своето облекло още в ранната си кариера с впечатляващи дълги ръкави с ресни и лилава сенаторска туника с небрежно поставен колан на кръста.

Неговото ярко облекло много се харесва на поддръжниците му и е яростно критикувано от по-консервативните.

Стилният Юлий Цезар
Стилният Юлий ЦезарИзточник: Getty Images

Предполага се, че по-късно римският държавник Сула споменава Цезар и отличителното му облекло в своя реч с думите „пазете се от момчето с широките дрехи!“.

Клеопатра освен блестяща владетелка е и модна икона

по своето време. Кралицата на Нил прекарва съвсем кратко време в Рим, докат има връзка с друг естет - Цезар, но се оказва, че въпреки краткия си престой успява да повлияе на модата в града.

Клеопатра и Цезар
Клеопатра и ЦезарИзточник: Wikipedia

Оцелелите произведения на изкуството и статуи показват, че доста от дамите от висшата класа са си правели типичната прическа на Клеопатра – стегнато сплетена коса, издърпана в красив кок зад тила. Египетската владетелка въвежда в Рим още перлените бижута и очната линия.

Луи XIV превръща Франция в световна столица на модата

Кралят Слънце повежда текстилната и бижутерийна индустрия към разцвет, въвежда наситените и ярки цветове в облеклото и установява смел дрескод, който прави придворните му най-стилните хора на XVII в.

Как изглеждат французойките по време на управлението на Луи XVI
Как изглеждат французойките по време на управлението на Луи XVIИзточник: Getty Images

Луи се превръща и в баща на различни модни тенденции. През 72-годишното си управление успява да наложи червените токчета като символ на висок социален статус - тези обувки и до днес продължават да излъчват класа и стил.

На Кралят Слънце се приписват и заслугите за популяризирането на перуките.

Кралица Александра Датска бързо се превръща в модел за подражание

От момента, в който се жени за принц Едуард VII през 1863 г., нейните почитатели от високите социални класи започват стриктно да следват стила ѝ. Със своите лъскави якета и поли Александра дава началото на ново модно течение в дамското облекло.

Модната икона кралица Александра Датска
Модната икона кралица Александра ДатскаИзточник: Wikipedia

След като започва да носи така модерните и днес „чоукъри“, за да прикрие белег на врата си, аксесоарът се превръща в най-търсеното допълнение за всяка визия по това време.

Жените толкова се обсебват от Александра, че дори започват да имитират и куцането ѝ, като си обуват токчета с различна височина на всеки крак.

Странната мода се разпространява из цяла Великобритания до края на 60-те години на XIX в. и привлича вниманието на пресата, която отвръща със заглавия като „Дори и най-модерната мания трябва да има граници и да може да бъде спряна“.

Бенджамин Франклин се превръща във вдъхновение за необичайна прическа

Един от бащите основатели на САЩ – Франклин, се превръща в истинска сензация след пристигането си в Париж през 1776 г., когато отива на посещение, за да потърси подкрепа за Американската революция.

След посещението ликът му се появява на многобройни портрети, а аристокрацията лудва по стила му. Хората от високите класи започват да имитират облеклото му и в частност пухкавата му шапка, придаваща вид на граничар. 


Преглед на изображението в Twitter

Аксесоарът става толкова популярен, че дава началото на световен тренд за оформяне на косата сред дамите– „прическа а ла Франклин“.

Днес жените носят блузи заради генерал Джузепе Гарибалди

В средата на XIX в. революционерът повежда малка армия на серия от битки за обединението на Италия. Тъй като на хората му не им достигали униформи, започват да носят широки пурпурни ризи, които им спечелват и прозвището „червените ризи“. 

С нарастването на славата на Гарибалди, жените по света забелязват иновативното облекло и започват да обличат във всекидневието си подобни ризи на импровизираната войнишка униформа на Гарибалди.

Гарибалди с типичната червена риза
Гарибалди с типичната червена ризаИзточник: Getty Images

През 1862 г. женското списание „Godey’s Lady’s Book“ предсказва, че удобните дрехи ще „доведат до значителна промяна в дамското облекло“. Така и с тава - военна риза в стил „Гарибалди“ се превръща в предшественик на днешните блузи, без които дамите не могат – особено в по-хладните дни.


Източник: Vesti.bg.