През последните 10 години редица милиардери бяха въвлечени в публични скандали, породени от лични проблеми, бизнес дела или дори федерални престъпления.

От отразявания надълго и нашироко в медиите скандал с Джефри Епстайн до падението на измамника Алън Станфорд, вижте 13 от най-откачените скандали с милиардери, които белязаха последното десетилетие.

През 2011 г. 28-годишната приятелка на Джордж Сорос заведе дело срещу него за 50 млн. долара, твърдейки, че той отказал да й купи апартамент. Тогава Сорос беше на 80 години.



Снимка: Twitter

Адриана Фереир заведе дело срещу милиардера за нанесени емоционални щети, заявявайки, че той не е спазил обещанието си да й купи апартамент. Според Фереир Сорос обещал да й купи "апартамент мечта" в Ню Йорк на стойност 1 995 000 долара. Той го купил, но за друга негова приятелка.

Делото беше прекратено през 2015 г.

През 2012 г. Алън Станфорд беше осъден и получи 110-годишна присъда, която трябва да излежи във федерален затвор за това, че е управлявал втората най-голяма финансова пирамида в историята на САЩ.

Според CNBC много от жертвите на Станфорд са пенсионери, на които той обещавал „сигурна инвестиция“, което утежнява още повече положението му. Станфорд успява да измами над 18 000 души.

Схемата, която отстъпва само пред тази на Бърни Мадоф, в крайна сметка води до това, че инвеститорите губят 7 млрд. долара, а много от жертвите на Станфорд все още не са си получили парите.

Президентът на веригата ресторанти за бързо хранене Chick-fil-A Дан Кати беше взет на прицел от LGBTQIA общността през 2012 г., след като изрази подкрепата си за "традиционния брак."

Chick-fil-A може би е най-известна с пилешките си сандвичи, но е свързвана и с позицията си около правата на LGBTQIA общността.

През 2012 г. Кати даде интервю, в което каза, че вярва в "библейското определение за семейство," а именно, че бракът може да бъде само между мъж и жена. Последва недоволство и въпреки че Кати заяви, че това са негови лични виждания, а не на компанията, някои активисти бойкотираха веригата ресторанти.

Френският магнат в сферата на луксозните стоки Франсоа-Анри Пино беше въвлечен в скандал с детска издръжка заедно с бившата си приятелка Линда Еванджелиста през 2012 г.



Снимка: YouTube

Пино, който е собственик на PPR и вторият най-богат човек във Франция, се забърка в скандал през 2012 г., след като бившата му приятелка - супермоделът Линда Еванджелиста, настоя да й бъде изплатена детска издръжка, която така и не получила.

Двамата изживяват кратък романс, а синът им Аугустин се ражда през 2007 г. Според съдебните документи Еванджелиста настоявала за 46 000 долара месечна издръжка от Пино, за да покрива разходите си по отглеждането на детето, които включвали образование, охрана и бавачка на пълен работен ден.

Двамата впоследствие се споразумяват, но подробности не са огласени.

През 2013 г. колата на Жаклин Марс блъска друг автомобил, при което умира жена, а бременна губи бебето си.

Washington Post информира, че според властите, Марс казала на свидетел на мястото на инцидента, че заспала, докато шофирала.

По онова време Марс е втората най-богата жена в САЩ с лично състояние, оценявано на 20.5 млрд. долара. Богатството й в момента възлиза на над 30 млрд. долара. Марс се призна за виновна, което й донесе отнемане на шофьорската книжка за шест месеца и глоба в размер на 2 500 долара.

Айке Батиста, който преди време беше най-богатият човек в Бразилия с 30 млрд. долара, изгуби по-голямата част от богатството си, когато неговата петролна компания OGX фалира през 2013 г.

През 2012 г. състоянието на Батиста възлизаше на 30 млрд. долара, с което той беше седмият най-богат човек в света.

Когато обаче компанията на Батиста се сблъска с проблеми, а бразилската икономика тръгна надолу, милиардерът подаде заявление за фалит през 2013 г. След като властите започнаха разследване на водещите компании в Бразилия, те повдигнаха на Батиста обвинение за пране на пари и корупция през януари 2017 г.

През юли 2018 г. той беше осъден на 30 години затвор за това, че е подкупил бившия губернатор на Рио де Жанейро Серджо Кабрал.

 

Италианският медиен магнат и бивш премиер Силвио Берлускони беше осъден по обвинения за секс с непълнолетна проститутка през 2013 г.

Срещу него бяха повдигнати и обвинения в злоупотреба с власт. Те впоследствие отпаднаха, след като той обжалва.

Скандалите обаче продължиха да преследват милиардера. През 2013 г. Берлускони беше осъден на четири години затвор за данъчни измами. Освен това му беше наложена голяма глоба и му беше забранено да заема публични длъжности. Въпреки всичко той успя да избегне затвора.

Елизабет Холмс изпадна в немилост, след като стана ясно, че нейният медицински стартъп Theranos не е всичко, което тя твърдеше, че е.



Снимка: Twitter

Холмс някога беше считана за изгряваща звезда в Силициевата долина. Нейният стартъп за кръвни изследвания Theranos привлече внимание в началото на новия век като въодушевяваща инвестиционна възможност с обещания да направи революция в кръвните тестове.

До края на 2004 г. компанията беше набрала близо 6 млн. долара от частни инвеститори. До 2015 г. тя вече оглавяваше класацията на Forbes на най-богатите жени в САЩ, които не са наследили богатството си, с лично състояние, оценявано на 4.5 млрд. долара.

След като обаче се появиха съмнения относно технологията на Theranos, нещата за компанията тръгнаха надолу.

До ноември 2015 г. Theranos беше изгубила двата си основни партньора в лицето на Safeway и Walgreens. След множество съдебни дела, уволнения и обвинения, че Холмс всъщност е осъществявала една огромна измама, Theranos преустанови дейност през спетември 2018 г.

Срещу Холмс бяха повдигнати обвинения в измама, а делото срещу нея се очаква да заппочне през август 2020 г. В момента състоянието на Холмс се оценява на 0 долара, според Forbes.

Хенри Т. Никълъс Трети, съосновател на Broadcom, беше обвинен в трафик и притежание на наркотици през 2018 г.

Никълъс и обвиняемата заедно с него Ашли Фарго се разминаха със затвора, след като се признаха за виновни по обвинение за притежание на наркотици през 2018 г. Пет други обвинения за трафик на наркотици пък бяха свалени.

През 2018 г. Кайли Дженър беше обявена за най-младия милиардер, който е натрупал богатството си сам. Някои хора обаче имаха проблем с това Дженър, която вече беше популярен предриемач в сферата на козметиката, да бъде определяна като "човек, който е натрупал богатството си сам."

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

girls night

Публикация, споделена от Kylie (@kyliejenner) на


Списание Forbes беше подложено на критки, след като сложи Дженър на корицата си. Критиците на този избор твърдят, че без успехите на риалити предаването на семейство Кардашиян и множеството си последователи в социалните медии тя едва ли щеше да реализира такива печалби от козметичната си линия Kylie Cosmetics.

Самата Дженър призна, че определението е отчасти вярно, защото тя не е наследила никакви пари, но в същото време е получила огромна помощ и може да се похвали с голяма платформа.

Илон Мъск се е забърквал в редица скандали през годините, като сред тях спадаи  този с повдигнатите от щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) обвинения в измама през 2018 г.



Снимка: Twitter

Освен че пуши марихуана пред камера, Илон Мъск се забърка и в други проблеми, след като SEC му повдигна обвинение в измама през септември 2018 г. Той заяви в Twitter, че обмисля да отпише Tesla от борсата и че е намерил финансиране, което доведе до поевтиняване на акциите на компанията с над 13%.

Милиардерът плати 40 млн. долара глоби и напусна поста председател, оставайки единствено главен изпълнителен директор.

Марк Закърбърг стана обект на критки през 2018 г. заради коментари във Facebook във връзка с хора, отричащи Холокоста, както и заради начина, по който социалната мрежа се отнесе с данните на потребители при скандала с Cambridge Analytica.



Снимка: Facebook

Закърбърг също така беше въвлечен в скандал, когато Facebook беше глобена с 5 млрд. долара от Федералната комисия по търговията (FTC), след като социалната мрежа беше призната за виновна по обвинения, че злоупотребява с данни на потребители. Това е най-голямата глоба, налагана някога на технологична компания.

Обвиненията в педофилия и трафик на непълнолетни срещу Джефри Епстайн и последвалото самоубийство в затвора обиколиха медиите по света през 2019 г.

Милиардерът финансист беше арестуван през юли 2019 г. в Ню Йорк по подозрения в трафик на непълнолетни момичета с цел сексуални услуги. В миналото милиардерът успява да се спаси от обвиненията в педофилия, след като сключва тайна сделка с властите през 2007 г.

Епстайн получава имунитет срещу федерални разследвания, но се признава за виновен в използване на платени секс услуги и предоставянето на непълнолетни лица на секс услуги.

Той влиза в затвора за 13 месеца, но според New York Times финансистът имал право да работи от офиса си в Палм Бийч по шест дни в седмицата.

След показанията на жертвите, които обвиняват Епстайн, обект на критики станаха и връзките на милиардера с влиятелни личности, като президента на САЩ Доналд Тръмп, Бил Клинтън и английския принц Андрю.

Докато се намира в ареста в Манхатън, Епстайн се самоубива при съмнителни обстоятелства на 10 август 2019 г.

Скандалът обаче далеч не е приключил, тъй като властите и жертвите се опитват да открият кои още са били замесени в тази схема. Делото срещу самия Епстайн беше прекратено.