Стивън Хокинг цял живот изумява света! Постави рекорд дори в смъртта си (СНИМКИ/ВИДЕО)
Интелектуалното му развитие, обаче, далеч надхвърля ограниченията на болното му тяло. Той продължава да се учи, чете непрекъснато, посещава научни семинари.
Главните интереси на Хокинг са свързани с космологията, квантовата механика и теорията на струните. През 1971 г. заедно със сър Роджър Пенроуз дават математическо доказателство, подкрепящо теорията на Големия взрив. Те показват, че ако теорията на относителността е вярна, то тогава трябва да съществува една сингулярна точка във Вселенското пространство-време. Хокинг също така предполага, че веднага след Големия взрив са се образували първични черни дупки, които са се изпарили почти моментално.
През 1974 г. той доказва, че черните дупки всъщност не са абсолютно черни, а излъчват енергия под формата на елементарни частици, докато изчерпят енергията си и избухнат. Това явление е известно като лъчение на Хокинг, и е първото явление, за чието описание се комбинират законите на гравитацията (общата относителност), квантовата механика и термодинамиката.
През 1981 г. той изказва предположението, че въпреки че Вселената няма граница, тя има краен размер в пространство-времето, математическо доказателство, за което е дадено през 1983 г. С други думи, според него Вселената е „крайна“, но „неограничена“, така както е крайна и неограничена земната повърхност. За да си представим това във вселенски мащаб, освен познатите ни три пространствени измерения са нужни две допълнителни.
През 1985 година Хокинг претърпява неизбежна операция на гърлото и оттогава не може да говори. Въпреки това продължава активно да общува с околните с помощта на специална машина, разработена за него от неговите приятели инженери от университета в Кеймбридж.
Известно време той може да движи показалеца на дясната си ръка. С течение на времето тази способност изчезва. Подвижен остава само един мускул на бузата му, с който той успява да управлява компютър, помагащ му да комуникира с хората.
През 1965 г. с помощта на бастун стига до олтара и се жени за Джейн Уайлд, писателка и учителка, с която се срещат по време на парти. Не изминават цели три години оттогава и Хокинг вече не може да стане от инвалидната количка. А през това време се появява и първото му дете - синът му Робърт. През 1970 г. се ражда дъщеря му Люси. През 1979 се ражда Тимъти.
Въпреки тежката болест, животът на Хокинг е изпълнен с радостни събития, научни открития и постижения. Ограничен физически, той успява да води пълноценен и изпълнен с работа живот.
През 1995 г. Хокинг се развежда с Джейн и се жени за Илейн Мейсън, една от сестрите, които се грижат за него. През 2006 г. двамата се развеждат и Хокинг възобновява контактите си с Джейн, децата и внуците си. През 2007 година той извършва истински подвиг – съгласява се да прекара известно време в специален апарат с нулева гравитация. Той дори бил включен в планове за полет в Космоса, подкрепени от милиардера Ричард Брансън.
Стивън Хокинг е автор на няколко документални филми за Вселената.
През 2015 година излезе филмът „Теория на всичко“, разказващ за живота на забележителния учен. В образа му влиза младият актьор Еди Редмейн, който получава „Оскар“ за ролята. Книгата „Теорията на всичко“ е сборник от лекции на Стивън Хокинг, за издаването на който авторът не е давал разрешението си.
Стивън Хокинг пише в съавторство с дъщеря си Люси Хокинг три детски романа: „Тайният ключ на Джордж за Вселената“ и две нейни продължения. Целта на автора е приключенията на Джордж да бъдат представени по достъпен и забавен начин за младите читатели, които да надникнат в тайните на физиката, времето и Вселената.
Той е единственият герой в „Стар Трек: Следващото поколение“, който играе сам себе си. Има и епизодични участия в сериалите „Космо и Уанда“, „Теория за Големия взрив“, „Дилбърт“, „Семейство Симпсън“, „Футурама“. Заради многото си появявания в анимационния сериал „Семейство Симпсън“ много хора смятат, че той е само анимационен герой.
Хокинг е съавтор на специализираните трудове: „Едромащабната структура на време-пространството“, „Природата на пространството и времето“, „Голямото, малкото и човешките представи“.
Написал е научнопопулярните книги: „Кратка история на времето“, „Черни дупки, бебета вселени и други есета“, „Вселената в орехова черупка“, „На раменете на гигантите. Най-значимите текстове в историята на науката“, „По-кратка история на времето“, „Великият дизайн“.
Хокинг е най-дълго живелият човек със заболяването АЛС.
Стивън Хокинг ни напусна днес. Той почина в дома си в Кеймбридж, заобиколен от близките си.
Последвайте ни
0 Коментара: