Това са най-богатите жени в света през 2018 г.
Поредната рекордна година за милиардерите увеличи състоянието на най-богатите жени в света. Общо 256 жени попадат в тазгодшната класацията на най-богатите хора в света на Forbes, което е рекорден брой. Тяхното общо състояние надхвърля 1 трлн. долара, или с 20% повече от миналата година, изпреварвайки ръста в общата класация. Въпреки че повечето от жените в челото на класацията наследяват състоянието си, повече от една четвърт от представителките на нежния пол в класацията успяват да натрупат състоянието си сами. Техният брой достига 72 за първи път, в сравнение с 56 година по-рано.
Алис Уолтън (на снимката) си връща короната на най-богатата жена в света, след като състоянието й се е увеличило от 33.8 до 46 млрд. долара през последната година. Единствената дъщеря на основателя на Walmart, Сам Уолтън, се изкачава с едно място в общата класация до номер 16, благодарение до голяма степен на 43-процентния ръст в цената на акциите на веригата за търговия на дребно. Walmart напоследък навлиза агресивно в електронната търговия, където се конкурира с Amazon.
Уолтън отнема първото място от наследничката на козметичния гигант L’Oreal, Лилиан Бетанкур, която почина през септември 2017 г. на 94-годишна възраст. Единственото дете на Бетанкур,Франсоаз Бетанкур-Мейерс, вече е втората най-богата жена в света с лично състояние в размер на 42.2 млрд. долара. Това е повече, отколкото майка й притежаваше преди година, но е по-малко в сравнение със състоянието на Уолтън. Богатството на Мейерс идва от 33-процентния й дял в козметичния гигант.
Челната тройка се оформя от Сузане Клатен, която разполага с 25 млрд. долара, основно благодарение на наследения от нея дял в производителя на луксозни автомбили BMW. Общо осем от 10-те най-богати жени в света наследяват състоянието си, докато две – австралийката Джина Райнхарт, чието състояние идва от добива на желязна руда, и американката Абигейл Джонсън, която оглавява Fidelity Investments, са наследили семейния бизнес, но имат принос в значителното му разрастване.
За жените, които се стремят да постигнат десетцифрено състояние от нулата, мястото за това е САЩ или Китай. Две трети от жените милиардери, които са натрупали състоянието си сами, са от тези две държави. Сред тях е и родената в Уисконсин, Даян Хендрикс, която основава компанията за покриви ABC Supply заедно с покойния си съпруг Кенет. Хендрикс е и най-богатата жена предприемач в САЩ с лично състояние, оценявано на 5.5 млрд. долара.
Най-богата жена в света, която не е наследила състоянието си, пък е Зу Кунфей от Хонконг, която разполага със 7.8 млрд. долара. Нейната компания Lens Technology е водещ доставчик на сензорни екрани.
Общо 42 жени попадат за първи път в класацията на милиардерите на Forbes, като сред тях са и две американски имигрантки – Джейшри Улал и Ерен Озмен. Улал, чието състояние се оценява на 1.3 млрд. долара, е родена в Лондон, но израства в Индия. Тя работи повече от десетилетие за Cisco Systems преди да се присъедини към Arista Networks, където става главен изпълнителен директор през 2008 г. По подобие на Улал, родената в Турция Озмен също учи в САЩ, а след това започва работа в Sierra Nevada Corp. (SNC). Заедно със съпруга си Фатих купуват SNC през 1994 г. Личното състояние на Озмен се оценява на 1.5 млрд. долара.
Наследничката на веригата заведения за бързо хранене In-N-Out Линзи Снайдер получава хубав подарък за 35-ия си рожден ден през 2017 г. под формата на последната част от нейното наследство. Тя получаваше акции на веригата през годините, като в момента делът й достига 97%, които се оценяват на 1.2 млрд. долара.
Тук трябва да припомним, че класацията на милиардерите на списание Forbes е изготвена въз основа на данни от 9 февруари.
Ето и кои са 10-те най-богати жени в света:
1. Алис Уолтън (САЩ) - 46 млрд. долара (Walmart)
2. Франсоаз Бетанкур Мейерс (Франция) – 42.2 млрд. долара (L’Oreal)
3. Сузане Клатен (Германия) – 25 млрд. долара (BWM, фармацевтични продукти)
4. Жаклин Марс (САЩ) – 23.6 млрд. долара (сладкарски изделия, храна за домашни любимци)
5. Янг Хуян (Китай) – 21.9 млрд. долара (недвижими имоти)
6. Лорийн Пауъл Джобс (САЩ) – 18.8 млрд. долара (Apple, Disney)
7. Джина Райнхарт (Австралия) – 17.4 млрд. долара (минна дейност)
8. Ирис Фонтбона (Чили) – 16.3 млрд. долара (минна дейност)
9. Абигейл Джонсън (САЩ) – 15.9 млрд. долара (управление на активи)
10. Шарлийн де Карвальо-Хайнекен (Нидерландия) - 15.8 млрд. долара (Heineken)
Последвайте ни
0 Коментара: