Това са уроците след Чернобил
След катастрофата зародилата се през 70-те години съпротива срещу атомната енергия се разпространи светкавично в целия свят. В резултат много от плановете за строеж на нови реактори през 80-те и 90-те години на миналия век бяха отменени.
Най-важният траен резултат от Чернобил обаче е фактът, че гражданите и данъкоплатците в цял свят вече никога няма да приемат с лека ръка рисковете от ядрената енергетика. Сред тях са съхранението на опасни радиоактивни отпадъци, възможността за използването им за изграждането на ядрено оръжие и преди всичко – възможността от авария от „чернобилски тип”.
Днес знаем, че причината за историческата ядрена авария е комбинацията между лошата конструкция на съветските реактори РБМК (Реактор большой мощности канальный) и феноменална поредица от човешки грешки. Избягването на тези фактори се превърна в неписан закон за инженерите, проектиращи ядрени енергийни установки. Така Чернобил се превърна в мощна невидима ръка, която промени коренно регулациите за ядрена безопасност и стимулира създаването на нови поколения по-безопасни и ефективни атомни електростанции.
Новите ядрени реактори, които се изграждат в момента или са планирани за близкото бъдеще, са от трето поколение. Те включват редица подобрения, осигуряващи по-висока ефективност и удължен експлоатационен срок. Преди всичко обаче като пряк резултат от горчивите уроци на Чернобил новите реактори използват принципа на т.нар. пасивна безопасност. Това означава, че в случай на авария самата конструкция на реактора естествено забавя и спира опасните процеси. Тези мерки са базирани на фундаментални физически сили (като гравитацията) и не зависят нито от човешката намеса, нито от каквито и да е технологични системи за сигурност. Първите реактори от това поколение вече работят в Япония, като през следващите години няколко от тях ще бъдат изградени в Европа и Китай.
Още по-голяма степен на сигурност ще притежават бъдещите ядрени реактори от четвърто поколение (Gen IV), които в момента са обект на активна разработка и се очаква да заработят до 2030 г. Те ще използват различни технологии, като общото между тях ще бъде значителното подобрение във всички важни сфери. Тези енергийни установки ще произвеждат по-безопасни радиоактивни отпадъци, ще могат да рециклират съществуващите ядрени боклуци и освен това ще произвеждат стотици пъти повече енергия от едно и също количество гориво. Всеки от тези реактори ще бъде пасивно безопасен, като някои от тях ще притежават дори т.нар. присъща безопасност (inherent safety) - възможно най-високата степен на надеждност за нещо, създадено от човешки ръце. Това понятие означава, че конструкцията на установката сама по себе си предотвратява събитията, която може да доведат до авария.
В крайна сметка най-тежката ядрена авария в историята ще бъде запомнена не само със своята тежка човешка и икономическа цена. Научените от нея уроци вероятно ще доведат до създаването на по-безопасни атомни електроцентрали.
Последвайте ни
0 Коментара: