"Не яж жълтия сняг“ е една от шегите, която всяко дете е чувало. Но сега, абсолютно не на шега, към това предупреждение трябва да се добавят розовия, черния, зеления и оранжевия сняг.

Поредица от инциденти в Русия прикова вниманието на социалните мрежи и медиите. В Сибир падна черен сняг, оцветен от работещата наблизо мина за добив на въглища. А в Первоуралск снежната покрива бе със зелен оттенък, като причината, според местните власти, е кариерата за добив на хром. Гражданите бяха принудени да носят маски, стотици се събраха на протести, които да привлекат вниманието на Владимир Путин.

Макар цветният сняг да не е нещо ново, то в последно време замърсяването, предизвикано от хората, остава отпечатък върху най-чистото нещо на Земята – полярните шапки, пише dnes.bg.

Погледната от високо, по уж красивата бяла покривка има сиви, кафяви и черни петна. Те са предизвикани от черен въглерод или по-просто казано – сажди от електроцентрали, захранвани с въглища, фабрики и мини.

Саждите са леки и вятърът ги носи до полярните шапки, където падат под формата на цветен сняг. Но това не е просто естетическо бедствие. Освен, че са причинени от замърсяване, тези петна успяват и да допринесат за забързването на глобалното затопляне.

Едно от свойствата на полярните шапки е да отразяват слънчевата светлина и да отблъскват топлината. Ала черният сняг прави тъкмо обратното – той абсорбира светлината и задържа топлината и по този начин ускорява глобалното затопляне.

Ако се спре изхвърлянето на сажди, температурата на земната повърхност ще се намали с половин градус. Може да звучи малко, но е всъщност изключително важно.

Оцветяването на снега може да бъде причинено и от природни явления, като например водораслите Chlamydomonas nivalis, които му придават розов или червен цвят. Тази аномалия е документирана още през 19-ти век. Оранжевият сняг в Източна Европа пък бе причинен от пясък, пренесен от пустинята Сахара. Подобно явление имаше и в Сибир, но там снегът стана оранжев отново заради замърсяване на въздуха.

А ако се върнем отново на хапването на сняг, бялата ледена покривка също не е безопасна. Учени от Канада установиха през 2017 година, че топенето на снега в градски условия освобождава коктейл от токсини, които са "заключени“ в него. Най-често това са праховите частици, които автомобилите бълват.

Хората винаги са използвали снега като метафора за чистотата, за невинността. А сега, когато той е всичко друго, но не и бял - лампичката ни за това, че прекаляваме с тормоза си над Земята, би трябвало да светне.