Все повече хора страдат от болки в ставите, сутрешна скованост и намалена подвижност. Заседналият начин на живот, липсата на достатъчна физическа активност, наднорменото тегло, всекидневният стрес, зрялата и напреднала възраст, както и недостатъчното снабдяване на ставния хрущял с ценни за него градивни елементи - колаген и хиалуронова киселина, спомагат за задълбочаването на тези проблеми.

“Редуцирането на теглото дори само с няколко килограма намалява оплакванията от проблеми със ставите. В проучване дори е установено, че намаляването на телесното тегло с 5-6 кг води до намаляване с 50% на риска за развитие на износване на коляното”, обяснява проф. д-р Пламен Кинов, началник на Клиника по ортопедия и травматология в болница “Царица Йоанна - ИСУЛ” и национален консултант по ортопедия и травматология.

- Проф. Кинов, какво представлява частичното ендопротезиране?
- Частичното ендопротезиране успешно лекува пациентите с артроза на колянната става, открита в ранен стадий. Новият модерен метод е изключително успешен и за последните 3 години е приложен при повече от 40 души, а резултатите са отлични. Още на следващия ден след операцията пациентът може да се движи, а месец след това се възстановява напълно.
За първи път в България бе извършено частично протезиране на колянна става. Операцията беше направена на бивш футболист, който отдавна е приключил с професионалния спорт, но сериозните травми през годините са засегнали коленете му. Научавайки за новия метод, спортистът решил да се подложи на интервенцията, тъй като техниката е миниинвазивна, т.е. прави се минимален разрез и се поставя имплантът. Това позволява на пациента да се възстанови максимално бързо и в рамките на две седмици да се върне към нормалния си ритъм на живот.
Методът е въведен за първи път през 2003 г. в САЩ. В световен мащаб се извършва най-често на пациенти в активна възраст. Ние започнахме да го прилагаме при бивши спортисти, за да могат да живеят нормално. Този метод запазва биомеханиката на ставата и след като се възстановят, пациентите не изпитват болка, могат да се движат нормално, да спортуват и да извършват други дейности от всекидневието си.
При новия метод за частично протезиране възстановяването отнема около две седмици, докато при колянна протеза този период е около месец. Затова амбициите ни са да продължим да го прилагаме и занапред в работата си, както и да обучим свои колеги в използването му.

- Как се прави частично ендопротезиране?
- През малък разрез с големина 8-10 см се прониква в ставата, увреденият хрущял и остатъците от менискуса се отстраняват, след което увредените и липсващи части се заместват с малка протеза. По този начин се спира прогресията на болестта, функцията на коляното се запазва, а движенията са нормални.
Възстановяването става изключително бързо, като още на следващия ден след интервенцията пациентът може да ходи и има нормален обем на движение. Постоперативната болка се овладява лесно с медикаменти и в рамките на една-две седмици постепенно изчезва, а пациентът възстановява функциите си напълно до месец след операцията.
Този метод не е подходящ за лечение при пациентите с възпалителни заболявания, като ревматоиден артрит, подагра или псориазис, при които възпалителният процес обхваща цялата става



Съветът на специалиста как да си помогнем сами при сутрешна скованост на ставите четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.