Помните ли времето, когато първото нещо, което вие правихте веднага след ставане от сън не бе да си вземете телефона в ръка и да видите какво се случва в него? Май беше отдавна, нали? Повечето хора гледат в екрана на смартофна си около пет часа в денонощието, проверявайки устройството ститици пъти на ден (а понякога и през нощта), пише в. "Метро".  
Но какво точно причинява това на нашите мозъци? Ендокринологът Робърт Люстиг каза пред специализираното издание Science Alert, че постоянният поток от аларми за получаване на най-различни известия в смартфона причинява постоянен стрес на нашите мозъци. Стресът води до това, че префронталният кортекс на нашия мозък, който обработва по-голямата част от нашите когнитивни функции, „полудява“, обяснява Люстиг. Това означава, че ние правим грешки. „В крайна сметка правите глупави неща. А тези глупави неща ви създават на свой ред проблеми“, добавя Люстиг.

И това е интересно! Пазете се от синьо-зелената светлина от екрана! Четете още интересни новини и полезни съвети за вашето здраве в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.  

Смята се, че около 11% от хората в Западния свят страдат от така наречената технологична зависимост, смята професор Офир Тюрел от Държавния университет в Калифорния.

Here’s what your smartphone is actually doing to your brain (and it’s pretty grim)

Лари Росен, професор по психология в същия университет, казва, че постоянния поток от аларми за получени известия има и съответния психологичен ефект. По думите на Росен, потокът от постоянни аларми на смартфона „тренира“ хората да гледат в своите телефони не само, когато се получават известия, а и когато такива въобще няма. „Сърдечният пулс при тези хора се покачва. Започва гъделичкане по кожата. Те стават все по-изнервени с всяка минута, в която те не погледнат към екрана на своя смартфон“, обяснява той. Според Росен, тези хора трябва да намалят „общуването“ си със своя смартфон, а за целта би помогнало изработването на график.

Професорът обяснява, че като за начало въпросните хора може да започнат да проверяват своите смартфони само няколко минути на всеки изминал час. 

Не пропускайте и това! За физическите вреди от мобилните телефони. Четете още интересни новини и полезни съвети за вашето здраве в най-полезния здравен сайт Zdrave.to. 

Той също предлага страдащите от технологична зависимост хора да поработят върху своята концентрация с цел да я подобрят, но постепенно. „За целта нагласете таймера на вашия телефон на 15 минути и проверявайте смартфона си, едва когато тези минути изтекат. Правете така, докато не стигнете момента, в който ще си кажете: „Искам да приключа това, което правя, и едва тогава ще си проверя телефона“. Тогава ще знаете, че вие може да се концентрирате върху нещо 15 минути“, обяснява професорът.

Част от проблема са и тактиките на „лабораторните мишки“, използвани от технологичните гиганти като Google и Facebook, както и класическите тактики, заимствани от казината. Те имат за цел да накарат човека да гледа постоянно приложението в смартфона си.

Бившият директор по продуктите на Google Тристан Харис обясни, че „потокът от нотификации“, използван от приложенията като Фейсбук, е разработен така, че да „радва нашите мозъци“ като слот машините, които карат човек да си мисли, че с всяко следващо дърпане на ръчката той може да спечели големия джакпот.  
 
Превод и редакция: БЛИЦ