Ужасно е: Ето какво точно причинява смартфонът на вашия мозък
И това е интересно! Пазете се от синьо-зелената светлина от екрана! Четете още интересни новини и полезни съвети за вашето здраве в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.
Смята се, че около 11% от хората в Западния свят страдат от така наречената технологична зависимост, смята професор Офир Тюрел от Държавния университет в Калифорния.
Лари Росен, професор по психология в същия университет, казва, че постоянния поток от аларми за получени известия има и съответния психологичен ефект. По думите на Росен, потокът от постоянни аларми на смартфона „тренира“ хората да гледат в своите телефони не само, когато се получават известия, а и когато такива въобще няма. „Сърдечният пулс при тези хора се покачва. Започва гъделичкане по кожата. Те стават все по-изнервени с всяка минута, в която те не погледнат към екрана на своя смартфон“, обяснява той. Според Росен, тези хора трябва да намалят „общуването“ си със своя смартфон, а за целта би помогнало изработването на график.
Професорът обяснява, че като за начало въпросните хора може да започнат да проверяват своите смартфони само няколко минути на всеки изминал час.
Не пропускайте и това! За физическите вреди от мобилните телефони. Четете още интересни новини и полезни съвети за вашето здраве в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.
Той също предлага страдащите от технологична зависимост хора да поработят върху своята концентрация с цел да я подобрят, но постепенно. „За целта нагласете таймера на вашия телефон на 15 минути и проверявайте смартфона си, едва когато тези минути изтекат. Правете така, докато не стигнете момента, в който ще си кажете: „Искам да приключа това, което правя, и едва тогава ще си проверя телефона“. Тогава ще знаете, че вие може да се концентрирате върху нещо 15 минути“, обяснява професорът.
Част от проблема са и тактиките на „лабораторните мишки“, използвани от технологичните гиганти като Google и Facebook, както и класическите тактики, заимствани от казината. Те имат за цел да накарат човека да гледа постоянно приложението в смартфона си.
Бившият директор по продуктите на Google Тристан Харис обясни, че „потокът от нотификации“, използван от приложенията като Фейсбук, е разработен така, че да „радва нашите мозъци“ като слот машините, които карат човек да си мисли, че с всяко следващо дърпане на ръчката той може да спечели големия джакпот.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: