Археолог сензационно: На това място в България са се провеждали гладиаторски битки
Първите разкопки на античния град са правени от доц. Атанас Милчев през 1958 г., но системни проучвания започват през 2007 г. под ръководството на проф. Вагалински и Исторически музей Петрич
Откритията на Хераклея Синтика направи 2024 г. най-успешната откъм обществен интерес.
Милиони разбраха новината за находките и много туристи ги посетиха в Историческия музей в Петрич. Имаше както много чужденци, така и доста българи, лятото бяха по 900 човека на ден. Това каза в студиото на Нова ТВ археологът проф. Людмил Вагалински в навечерието на Нова година.
Първите разкопки на античния град са правени от доц. Атанас Милчев през 1958 г., но системни проучвания започват през 2007 г. под ръководството на проф. Вагалински и Исторически музей Петрич.
Тази година български археолози откриха две статуи в големия канал на Хераклея Синтика.
При първата находка предположението на екипа е, че става дума за римски принц. Според професора навръх Коледа е имало публична лекция по темата. "На нея представих най-вероятната хипотеза - без да е 100% сигурно, изборът е между двама внуци на император Октавиан Август - Луций или Гай.
Гладиаторски битки
Предстои почистване и сглобяване на втората открита статуя. В Хераклея Синтика е имало и гладиаторски битки. На оброчни плочки открихме изобразени тризъбец, извити мечове, те са редки примери за атрибути, свързани с такива игри. С тях се е омилостивявал духа на починал знатен човек, както и на божествата", разказа той.
По думите му някои организирани иманярски групи разполагат с техника, не по-лоша от тази на професионалните археолози. "Те нямат квалификацията и възможностите на геофизиците, но могат да направят достатъчно поражения на разкопките. В главата на тези хора е страстното желание е да намерят съкровища и да забогатеят бързо за сметка на всички", смята Вагалински.
Последвайте ни
0 Коментара: