Изкуственият интелект влезе в полезрението на мнозина през последната година. Още по-масовото му използване в развитите страни предстои през следващите 18-24 месеца.

А въздействието върху неща като производителност и иновации може да бъде безпрецедентно. Това пише в традиционното си писмо по случай края на година съоснователя на Microsoft и филантроп Бил Гейтс.

Изкуственият интелект е напът да ускори темпото на новите открития с невиждана досега скорост“, пише Гейтс в своя блог.

Една от целите на неговата Фондация „Гейтс“ е да фокусира вниманието върху използването на AI в развиващия се свят и да работи за гарантирането, че тези инструменти ще се впрегнат и за решаването на здравни проблеми, които непропорционално засягат най-бедните в света, като СПИН, туберкулоза и малария.

Сред примерите за AI разработки в сферата на образованието и борбата с болестите са:

Борба с резистентността към антибиотици или антимикробна резистентност (АМР) - Изследовател от института „Аурум“ в Гана, Африка, работи по софтуерен инструмент, който ще обработва масиви от информация, „включително местни клинични насоки и данни от здравното наблюдение за това кои патогени в момента са изложени на риск от развитие на резистентност в района – и ще прави предложения за най-доброто лекарство, дозировка и продължителност“.

Персонализирано образование, управлявано от AI, като например „Соманаси“ – софтуерна програма за преподаване в Найроби, базирана на изкуствен интелект, която „е разработена с оглед на културния контекст, така че да се чувства позната на учениците, които я използват“.

Намаляване на рисковете по време на бременност, като се има предвид, че „средно на всеки две минути една жена умира при раждане“ в световен мащаб.

Решенията в тази посока включват софтуерна програма за здравни работници „Copilot“, която се разработва в Индия от Armman. Насочена е към медицински сестри и акушерки, работещи за „подобряване на шансовете на бъдещите майки в Индия“, като се адаптира към нивото на опит на помагащия работник.

Чатбот за оценка на риска от ХИВ, който „действа като безпристрастен консултант, който може да предоставя денонощни съвети“, по-специално за „маргинализирани и уязвими групи от населението“, които се притесняват да говорят с лекари за сексуалната си история.

Мобилно приложение за здравни работници в Пакистан, което им позволява да говорят с глас, за да попълнят медицинско досие при посещение на пациент на място, за да се преодолее проблема около това, че „много хора нямат документирана медицинска история“.

Според Гейтс практическото приложение на AI ще настъпи през последните години на десетилетието.

Работата, която ще бъде свършена през следващата година, подготвя почвата за огромен технологичен бум по-късно през това десетилетие“ чрез AI, пише Гейтс.

Гейтс поставя специален акцент върху приложенията с изкуствен интелект, които се създават в съответните страни и които вероятно ще бъдат по-добре приспособени към реалностите в тези страни. Например гласовото въвеждане в приложението за здравни досиета в Пакистан съответства на разпространената практика хората да изпращат гласови съобщения на мобилни устройства, вместо да пишат съобщения.

Можем да научим много от глобалното здравеопазване за това как да направим AI по-справедлив. Основният урок е, че продуктът трябва да бъде съобразен с хората, които ще го използват.”

Гейтс прогнозира, че развиващите се страни няма да изостанат толкова много от развитите страни по отношение на внедряването на AI: „В страни с високи доходи – като САЩ – остават 18-24 месеца от (достигането на) значителните нива на използване на AI от населението като цяло.

В африканските страни очаквам да видим подобно ниво на използване след около три години. Разлика има, но тя е много по-кратка от времето, което сме наблюдавали при други иновации.“

„Намаляването на това изоставане е от ключово значение за намаляване на неравенството по света. Дори и в трудни времена, не мога да не се чувствам оптимист за бъдещето, когато мисля за това как AI може да се използва, за да достигнат променящите се технологии до хората, които се нуждаят от тях, по-бързо от всякога.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук