Дали въздушно-космическият пробив в Русия на бъдещия американски SR-72 ще отнеме само няколко минути?
РФ може да реанимира проекта за ракети за въздушен бой със свръхголяма далечина като КС-172С1
През 1995 г. използването на SR-71A е възобновено, но през есента на 1998 г. самолетът приключва забележителната си кариера. Това станало след изпитанията на стратегическия дрон RQ-4A с радиус на действие 4445 км и баражиране над 10 ч близо до разузнаваната територия. Малката крейсерска скорост до 700 км/час и таван от 16-19 км обаче правели апарата уязвим като далечния му предшественик U-2.
В началото на 21 век открито се заговори, че още в близка перспектива трябва да се разработи далечен височинен разузнавач, който по основните си параметри да превъзхожда SR-71A. Всъщност проблемът в САЩ е поставен още в началото на 90-те години и е формиран проект за перспективен стратегически височинен разузнавач.
На 1 ноември 2013 г. американското списание Aviation Week & Space Technology публикува статията на Гай Норис Exclusive: Skunk Works Reveals SR-71 Successor Plan, където с позоваване на представители на секретното подразделение на „Лохийд” Skunk Works, където се съобщаваше за активното проектиране на перспективния 6М височинен разузнавач SR-72: машина с хибриден турбореактивно-правопоточен двигател за ускоряване до 3100 км/час и хиперзвуков ПВРД забавен преход на скорости до 5500-6400 км/час.
Според изданието topwar.ru, прототипът от първия етап (Flight Research Vehicle) трябва да се издигне във въздуха през 2020 г. Той ще представлява летателен апарат с дължина около 20 м и размах на крилото до 10 м. Изделието трябва да се ускорява до скорости 5,5-6М и да я поддържа няколко минути. Окончателна фаза ще станат изпитанията на пълноразмерния прототип с дължина 30-35 м, с който трябва да започне серийното производство на височинния разузнавач. Това ще стане не по-рано от 2025-2030 г.
Изданието topwar.ru анализира равнището на заплахи, които представлява новият стратегически разузнавач за Русия.
Ако се анализират основните тактико-технически параметри на сегашните и перспективни руски ЗРК, се очертава, че те ще имат само частично превъзходство над известните вече характеристики на новия разузнавач на Щатите. Първо, всички ЗРК от семейството С-300В и С-300ПМ1 могат д поразяват цели в скоростния диапазон от 2,8 до 4,8 км/сек. което позволява без затруднения свалянето на SR-72.
Проблемите идват от височината на целите. Да достигнат летящите на височина 45-50 км SR-72 ще могат само тези модификации на С-300 и С-400, които имат в арсенала си ЗУР-прехващачи като 48Н6ДМ, 40Н6 и 9М82МВ. Качествено се открояват само последните две ракети, притежаващи висока скорост на полета до 10 000 км/час, тъй като могат да настигнат стратосферния или мезосферния нарушител дори като го догонват. Следователно най-разпространените строеви ЗРС С-300ПМ-1 не са достатъчно готови за среща с толкова височинни и скоростни средства за въздушно нападение като разузнавача SR-72 и разработваните от за него от Lockheed Martin специализирани хиперзвукови бойни блокове. Проблемът обаче е в свръх ниската радиолокационна отразяваща повърхност, сиреч станциите не могат да ги засичат. В такъв случай прехватът трябва да стане преди отделянето на бойните блокове от самолета на голяма височина.
Унищожаването или изтласкването от въздушното пространство на перспективните безпилотни високоскоростни разузнавачи SR-72 в пределите на Европейските части на Русия ще става просто и бързо, където в района на северните части на Сибир това е невъзможно поради сложните природно-климатични условия и огромните пространства, изискващи разполагането на прекомерно голям брой ракетни бригади с комплекси от ново поколение С-300В4, С-400 и С-500.
Възможно е именно този незащитен участък от въздушно-космическото пространство на Русия да наложи възраждането и модернизирането на такъв важен проект за ракети за въздушен бой със свръхголяма далечина като КС-172С1.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: