Целодневното използване на смартфон може да предизвика симптоми, почти еднотипни с тези, които следват дълга пиянска нощ, предупреждават експерти. Въпреки че телефоните са последното технологично постижение на учените, което улеснява живот ни, те крият известни негативи за здравето, които не бива да се пренебрегват. Изследване на специалисти от Мичиган установи, че деловите хора, които не се отделят от смартфоните си по 21 часа в денонощието, страдат от сходно с махмурлук усещане всяка сутрин.

Такива хора се чувстват изчерпани, по-малко продуктивни, а често състоянието им е съпроводено с главоболие и липса на желание за работа.

„Смартфоните са почти перфектно създадени, за да нарушават съня”, твърди проф. Ръсел Джонсън, ръководител на изследването. „Психическото ангажиране късно вечер затруднява откъсването от работа, така че да можем да се отпуснем и да заспим.

Изследователите са помолили 82-ма мениджъри на високи позиции да участват в проучването всеки ден в продължение на две седмици. То е обхванало и 161-ма служители с различни професии – от медицински сестри и счетоводители до зъболекари и заети в производствения сектор.

Сравнението на смартфони с други устройства е показало, че смартфоните има значително по-негативен ефект, отколкото гледането на телевизия или използването на компютър или таблет.

„Умните” телефони излъчват „синя светлина”, която понижава нивата на мелатонина – веществото, което помага на организма да се настрои за сън.

„Оказва се, че използването на смартфони има както психическо, така и физиологично въздействие върху способността на хората да заспиват и върху възстановяващите функции на съня”, подчертава Джонсън.

Източник: obekti.bg