Ядрена война ще унищожи планетата, но най-лошото ще дойде след това! ВИДЕО
Ядрената зима може да убие милиарди и вероятно дори да доведе до пълен колапс на нашата цивилизация
Една ядрена война би разделила човешката история завинаги - на всичко, което се е случило преди и след военния апокалипсис. В най-лошия сценарий масивни пожари биха погълнали всичко в рамките на десетки хиляди квадратни километри, убивайки стотици милиони за часове.
Но най-лошата част идва след това - една ядрена война може да причини ядрена зима, която може да убие милиарди и вероятно дори да доведе до пълен колапс на нашата цивилизация. Как ще изглежда всичко това?
Огънят причинява зимата
Ако ядрено оръжие детонира, облакът от газ, по-горещ от слънцето, ще стане толкова горещ, че всичко в радиус от един километър веднага ще започне да гори. Балонът ще се разшири бързо, изпълвайки небето над целта си и създавайки опустошителна ударна вълна, която ще причини повечето от незабавните разрушения.
В най-лошия случай това ще се превърне в огнена буря, която ще погълне всичко и всички на земята. Веднага след експлозията огромен гъбен облак ще се издигне над разрушената зона като демон, но в следващите часове ще се образува много по-смъртоносен облак.
Огънят, който гори в градове, гори и полета, би загрял толкова много въздух, че ще създаде свой собствен микроклимат и вятърна система. Топлият въздух и горещ дим ще се издигнат, извличайки свеж въздух от околността, а свежият кислород би подхранвал още повече пламъците.
Това ще създаде възходящо течение и ще образува колосален облак, който ще носи сажди и аерозоли от пламъците високо в стратосферата. При нормални условия саждите, издигащи се от голям огън, бързо се отмиват от дъжда. Но облакът ще достигне височина доста над височината, на която се образуват дъждовните облаци.
След като облакът премине над тропопаузата (тропопаузата е граничният слой между тропосферата и стратосферата), просто няма време за отстраняване на саждите от атмосферата, така че облакът може да остане на тези височини с години. Ако това се случи с град, би било трагедия, но доста локална.
Обаче в една всеобхватна ядрена война воюващите нации, следвайки студената логика на взаимно гарантирано унищожение, биха могли да използват стотици или дори хиляди ядрени оръжия наведнъж, създавайки стотици огнени бури и изпращайки до 150 милиона тона сажди право в стратосферата.
През следващите няколко дни и седмици саждите ще покрият земята на голяма надморска височина, абсорбирайки светлината високо над земята и предотвратявайки слънчевата светлина да достигне повърхността.
Това не е като научната фантастика, където небето потъмнява и слънцето изчезва. Зимата е това, което се случва, когато в случай на ядрена война внезапно много, много по-малко слънчева светлина преминава през облаците. Преди това светът е бил нормален, но след това започва ядрената зима.
Зимата предизвиква глад
Колко лоша би била ядрената зима все още е активна област на изследване. Всичко се свежда до едно нещо: колко неща ще изгорят. Колко пожара би причинила топлината на експлозията? Зависи от много фактори, от материалите, от които е направен градът, до сезона, дали наблизо има гора и т.н. Така че просто имайте предвид, че това са предположения, според симулация, направена от известния уебсайт Open Philanthropy.
Добрата новина: ядрената зима не е постоянна и определено няма да има нова ледникова епоха. Климатичните ефекти ще продължат само докато саждите останат в атмосферата, което е най-много около десетилетие, докато се изчисти и температурите се нормализират.
Лошата новина е, че това ще доведе до почти незабавна промяна на климата в рамките на седмици. Една ядрена зима би нарушила нашата климатична система по-бързо, отколкото всяко живо същество би могло да се адаптира. В този нов климат сезоните ни внезапно биха били грешни. Зимите ще бъдат много по-дълги, летата по-кратки и по-студени - или ще изчезнат напълно.
Това също би означавало по-малко изпарение над океаните, което означава по-малко дъжд и вероятно тежки суши. Без добро лято и достатъчно дъжд сезоните на растеж се съкращават или дори се губят. По-голямата част от човечеството живее в област, наречена средни ширини, ивица земя, която има идеалната температура за нашия вид - не само защото не е твърде горещо или твърде студено, но защото там растенията, които ядем, растат най-добре.
По-голямата част от храната, която ядем, идва от няколко високоефективни култури, произведени предимно в няколко силно земеделски продуктивни региона, като Големите равнини на Съединените щати или Украйна. Тези световни места с пшеница и ориз търгуват и изпращат по целия свят.
В най-лошия сценарий на тотална ядрена война, температурите в средните географски ширини вероятно ще останат под нулата в продължение на няколко години. При тези условия нищо няма да може да расте.
Ако производството на храни се срине, световните производители на храни много вероятно ще повишат цените или дори ще спрат да продават храна на други страни. Човечеството има запаси от реколта и храна само за няколко седмици, което не е достатъчно, за да преживее този драстичен спад в производството.
Но климатът не е единственият проблем: модерното индустриализирано селско стопанство е сложен бизнес, който разчита на функциониращи вериги за доставки, за да осигури невъобразими количества промишлено произведени торове и химикали за унищожаване на плевели и вредители, както и огромен брой специализирани модерни машини за оран, сеитба, прибиране и разпространение, според симулацията, направена от известния сайт "Open Philanthropy".
Истински ядрени войни
Нека да видим какво казва науката за действителните войни, които могат да се случат. Днес има два основни конфликта, които учените вземат предвид, когато правят изчисления за ядрена зима:
1. Ядрена война между Индия и Пакистан
2. Ядрена война между САЩ и Русия.
Най-вероятният малък ядрен обмен днес би бил между Индия и Пакистан, със сравнително малко оръжия. Дори в сравнително лека ядрена война като тази, незабавните експлозии биха убили около 27 милиона души, което е достатъчно ужасно.
Само за няколко часа ще умрат повече хора, отколкото през цялата Първа световна война. Пожарите, които ще последват, няма да предизвикат ядрена зима, а лека „ядрена есен“.
Но дори това би нарушило климата, а оттам и глобалното земеделие, достатъчно, за да умрат от глад до 250 милиона души по света. За съжаление Индия и Пакистан са в надпревара във въоръжаването и увеличават броя и мощността на бойните глави в своя арсенал.
Война със стотици ядрени оръжия, бомби и пожари, които ще унищожат много големи населени центрове и ще убият повече от 100 милиона души. Война от такъв мащаб би причинила ядрена зима, която би навредила на глобалното земеделие в огромна степен. Броят на хората, които биха умрели от глад, ще достигне до 2 милиарда.
Ядрена война между САЩ и Русия или Китай
Най-лошият сценарий е тотална глобална война между страните от НАТО и Русия или Китай, които също продължават да изграждат своя ядрен арсенал. Във война между бивши, бъдещи и настоящи суперсили могат да бъдат взривени хиляди ядрени бомби. При сценарий с около 4400 ядрени оръжия, 360 милиона души биха загинали мигновено.
Няма друго събитие, с което да сравним смъртта и унищожението. Това е като човечеството да хвърли астероид върху себе си. Ядрената зима, която ще последва такава апокалиптична война, ще намали човешкото производство на храни с цели 90%. Не само, че почти цялото ни селско стопанство ще бъде незабавно и фатално засегнато, на климата ще отнеме поне десетилетие, за да се възстанови.
Тъй като такава война ще удари особено регионите на света, които произвеждат по-голямата част от храната на човечеството - възстановяването ще бъде много, много по-трудно, отколкото при други конфликти. В рамките на две години глобалният брой на смъртните случаи от глад ще нарасне до около 5 милиарда.
В страни със средна географска ширина като Русия, Китай, Канада, Съединените щати и по-голямата част от Европа само няколко процента от населението ще оцелее. Човечеството никога повече няма да бъде същото. Въпреки че никъде не е наистина безопасно, някои нации в Южното полукълбо може да успеят да издържат известно време, докато останалият свят се срива.
Всички държави с ядрено оръжие са разположени в Северното полукълбо. Така че няколко страни като Австралия, Нова Зеландия и Аржентина могат да издържат по много различни причини.
Тяхната ядрена зима би била по-мека, те имат много добитък, който няма да бъде засегнат като посевите. Така че те вероятно ще спрат да изнасят храна и ще се съсредоточат върху запазването на хората си живи - ако приемем, че няма да бъдат нападнати от други нации, гладни за тяхната храна.
Безопасно е да се каже, че светът ще стане изключително неприятен за дълго време и е невъзможно да се знае колко хора ще умрат, когато ядрената зима приключи.
В най-лошия случай човешката цивилизация може да рухне, а оцелелите ще бъдат върнати хиляди години назад, опитвайки се бавно да си възвърнат свят, пълен с белези и гробове. И накрая, ако възстановят цивилизацията, ще създават ли някога отново ядрени оръжия? Със сигурност знаем, че трябва да направим всичко възможно, за да гарантираме, че никога няма да се случи ядрена война.
Последвайте ни
10 Коментара: