В Кърджали изпищяха от вируса WannaCry
Показва се и съобщение, в което се обяснява на жертвите как да платят откупа. Пострадали са различни ведомства, болници, правителствени организации и агенции в цял свят. Още миналия петък първия ден на кибератаката, от компанията за компютърна сигурност Avast са регистрирали над 75 000 заразени от вируса потребители на тяхната програма за защита в 99 държави. Испанската телекомуникационна компания Telefónica също е ударена. От атаката пострадаха и 16 здравни заведения във Великобритания, като повечето от тях са спрели прием на пациенти, както и спешни случаи. WannaCry е наличен на 28 езика, като има версия дори и на български. Той се разпространява, използвайки уязвимост, наречена EternalBlue. Въпреки че атаката е била насочена основно към Русия, Украйна и Тайван, тя е засегнала множество други държави.
Глобалната кибератака от миналия петък постави отново въпроса за сигурността в интернет. Въпреки, че никой не е застрахован от заразяване на софтуера, специалистите дават някои лесни съвети, които да ни направят по-малко уязвими. Съветите на специалистите по информационна сигурност са ъпдейт на операционната система, внимавайте какво отваряте и имайте антивирусно решение и бек ъп на информацията . „Самият вирус не е разработен от американски тайни служби, а методологията за отстраняването му е направена от тях. Тези хора, които в момента злоупотребяват с технологията, която изтече преди няколко месеца, е че закачат към нея този криптовирус, който изнудва потребителите. Проблемът е, че службите са знаели много години назад, че съществува такава слабост в операционната система на „Microsoft”.
Не са я докладвали, използвали са я като складирано оръжие в евентуална кибервойна”, обясни Спас Иванов, един от водещите експерти в България.. Ако нямаме бек ъп, единственият вариант е да платим. Няма вариант, ако вече сме заразени. „Два са основните методи на разпространение. Единият е чрез традиционния фишинг. При другия трябва да има уязвима версия на операционната система и да е закачен директно в интернет, без да минава през рутер. Рутерът пази от този начин на зараза когато не правиш абсолютно нищо. Ако обаче отвориш заразен файл, не те спасява нищо”, обясни Иванов. Оказа се, че Кърджали също не е подминат от кибератаката. Едно от големите фирми в нашата област също пострада
Последвайте ни
0 Коментара: