Всеки, който ползва принтер, трябва да прочете това, за да не се окаже изненадан
Принтерите оставят върху хартията невидими за човешкото око жълти точки. От тях на всеки отпечатан лист се формира изображение. В него е зашифрован серийния номер на принтера и датата на печат. По този начин един дешифровчик може да определи къде и кога е бил разпечатан един или друг документ, пише ubergizmo.com.
Както сами се досещате, тази скрита функция отдавна е известна. Още преди 13 години информацията бе официално потвърдена от Xerox. Преди няколко дни обаче, благодарение на жълтото изображение, американското правителство успя да хване шпионин.
25-годишната Риалити Ли Винър, която изпълняваше поръчка на Агенцията за национална безопасност на САЩ, разпечата и занесе в дома си секретен документ. Впоследствие тайната информация била публикувана в сайта Intercept.
ФБР открива източника и анализира изображението върху хартията. По него стигнали до Риалити. Било установено, че документът е разпечатан на 9-и май 2017 г в 6:20 часа. Редом до тази информация стоял зашифрован уникалният идентификатор на принтера. Така Бюрото арестувало Риалити.
Този метод на стенографиране масово се е използвал в Япония, откъдето впоследствие се разпространява и в цял свят. Освен това в някои страни е забранено да се използват устройства без такива жълти маркировки.
За да видят точките, трябва да вземете лупа и да насочите светодиодна светлина със син цвят към листа. В оптималния случай ви трябва уред, който умее 30 пъти да увеличи образа.
Анализаторът Тим Бенет твърди, че този метод може да се използва при обикновените граждани с цел проверка на истинността на документите.
Например клиент ви предлага съвременна технология. Чрез жълтата маркировка може да разберете дали случайно парченцето хартия не е лежало в нечии чужди шкафове в продължение на години.
В друг случай, ако някой ви представи стар договор, точките по него може да говорят за това, че е разпечатан преди седмица…
За да реализирате на практика дешифроването, може да използвате специален интерактивен инструмент, който предлага сайтът Electronic Frontier Foundation.
Източник: Profit.bg.
Последвайте ни
0 Коментара: