Намаляването на пластмасите – приоритет на Българското председателство

 
50% от българите отказали еднократни торбички
 
 
Европейската стратегия за намаляването на пластмасите е сред приоритетите на Министерството на околната среда и водите по време на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.


Екоминистерството ще фокусира дебатите върху този важен екологичен проблем по време на срещата на ниво министри през март. Ще се дискутира как можем да увеличим рециклирането и да намалим значително депонирането и изгарянето на пластмасови отпадъци. Важен акцент ще бъде и намирането на допирните точки между различните законодателства за химикалите, продуктите и отпадъците. Въз основа на резултатите от дебата през март, ще се приемат заключения на Съвета през юни, които ще набележат кои мерки да бъдат приложени спешно и с по-висок приоритет.
 


„Пластмасовите отпадъци: европейска стратегия за опазване на планетата, защита на гражданите ни и предоставяне на възможности на отраслите ни“ представлява незаконодателен документ на Европейската комисия. Стратегията чертае мерки, които насърчават ограничаването, разделното събиране и рециклирането на пластмасови отпадъци. Акцент се поставя и върху производството и употребата на биоразградими и компостируеми пластмаси. 
 


Българското председателство ще проведе заседания за дискусия на Работна група „Околна среда“ в Съвета на ЕС по отделните точки от документа. България цели постигане на консенсус в позициите на държавите членки за намаляване на пластмасовите отпадъци, като се отчита икономическия, социален и здравен аспект на прилаганите мерки.
 
Мерките, изключително важни за по-чиста природа и качество на живот, ще бъдат съпроводени и с конкретни предложения за стимулиране на инвестициите в иновативни решения и проекти. 

Стратегията предвижда по-висока информираност и стимулиране на гражданите към промяна на навиците им, популяризиране на разделно събиране и рециклиране, по-малко използване на опаковки, отказ от торбички и пластмасови продукти за еднократна употреба.

България има добър опит за намаляване на замърсяването, причинено от пластмасови продукти. Страната ни е сред първите държави членки, които въведоха продуктова такса върху пластмасовите торбички. Мярката е изключително успешна, тъй като проучване на Евробарометър в края на 2017 г. отчита, че50% от българите са се отказали от използването на еднократните торбички.

По експертни оценки, в България се рециклират близо 40% от пластмасовите битови отпадъци, което е с близо 10 на сто над средното ниво за ЕС. В страната е въведена разширена отговорност на производителя за отпадъци от опаковки наред с още пет потока отпадъци.

България направи първите стъпки в разделното събиране на отпадъците през 2004 г., а днес вече системи за разделно събиране има в 183 общини, обхванати са общо 6,4 млн. жители.

Всяка година страната постига европейските цели по рециклиране на отпадъци от опаковки, а при пластмасата резултатите са над средните за ЕС – за 2015 г. Рециклирани са близо 61% от пуснатите на пазара опаковки от пластмаса при средно 40 % за ЕС. Този резултат значително надвишава заложената цел от 22,5%.

Страната разполага с достатъчен капацитет за рециклиране на отпадъците от всички основни материали като хартия, пластмаса, стъкло и метал.  По отношение на пластмасата, например, са издадени разрешения за дейности по рециклиране на над 130 фирми с общ капацитет надхвърлящ 560 000 тона.