Facebook има разработени алгоритми за засичане на дезинформацията, фалшивите новини и пропагандните публикации, като често и си партнира с трети страни, за да намали дезинформационните кампании в платформата си.

Миналата седмица стана ясно, че социалната мрежа е на първо място сред източниците на дезинформация.

Сега от Facebook обявяват, че освен, че няма да подлагат на проверка за достоверността на представената информация в постове на политици и депутати, освобождават от такова сканиране и постовете, които изразяват лично мнение, както и шегите и сатирата.

Също и необявен източник съобщи пред The Wall Street Journal, че авторите на съдържание, което е било маркирано като фалшива новина, ще могат да обжалват това като подават искане за преразглеждане на съдържанието от Facebook.

Политиката на Facebook не е да премахва новините, които биват отбелязвани за фалшиви, а да не ги показва в първите позиции на началната страница с публикации, а в дъното, с цел те да не достигат до голяма аудитория.

Служителите на компанията, които проверяват достоверността на фактите, описани в публикации, вече ще имат девет нови опции за оценка и преглед на съдържание, според уебсайта на Facebook.

В тези опции, те ще могат да оценяват докладвано или автоматично засечено съдържание като „сатира или лично мнение“.

Facebook вече ще ограничава разпространението на съдържание, което претендира за информационно, но всъщност е фалшиво, частично невярно или изцяло дезинформационно.