НАСА публикува за първи път най-подробната снимка на дълбокия Космос!
Фотосът е резултат от дълги наблюдения на рентгеновите лъчи в една избрана точка на небосклона
Резултатът е кадър, който е равностоен на експозиция, което е продължила около 260 години, самите наблюдения са продължили общо около 81 дни през последните 17 години.. Той е направен чрез обсерваторията Chandra Deep Field-South (CDF-S), която наблюдава регион с площ приблизително колкото е две трети от лунния диск при пълнолуние. На практика става дума за зона от Вселената, която е с приблизителните размери на човешки нокът, когато е гледана от Земята.
Въпреки това дистанцията от единия край на снимката до другия е около 8.15 светлинни години. Дистанцията от Земята до наблюдаваната зона пък е между 9 млрд. и 12.9 млрд. светлинни години.
В центъра на снимката учените са открили най-голямата концентрация на супермасивни черни дупки, което някога са наблюдавали. В този регион има стотици черни дупки, чиято обща площ би покрила земния небосклон с над милиард обекта. На кадъра има и около 2076 галактики, включително такива и с черни дупки. Някои от черните дупки са между 10 000 и 100 000 пъти по-тежки от Слънцето.
Снимката вече е дала и много ценна информация на астрономите. Те са открили доказателства, че в първите години след формирането на Вселената черните дупки са имали експлозивен растеж, а не плавен чрез акумулиране на материя. Учените ще използват снимката и за да проучат при какви условия се формират супермасивните черни дупки, които достигат над милиард пъти масата на Слънцето. Кадърът помага и за изучаване на физическите свойства на черните дупки.
Последвайте ни
0 Коментара: