Учени от Хелзинки разбулиха световната мистерия с плъха, който се сапунисва и мие като човек (СНИМКИ/ВИДЕО)
Гризачът, покрит със сапунена пяна, стои в умивалник на задните си крака и имитира движения познати на всеки от нас.
Но учените биолози, след като изгледали внимателно вирусния крип, веднага разгадали тайната. Оказало се, че на видеото е сниман не плъх, а пакарана, или, както още наричат този вид гризачи - "ужасната мишка" Външно тя наподобява на морско свинче и живее в трипическите гори в западната част на басейна на река Амазонка. За пакараните е много характерна изправената стойка на задните лапи.
Освен това, обясняват учените, зверчето "не си пуска душ", а просто се опитва да си изчисти козината от сапуна, към който не е свикнало. Липидният слой, който покрива кожага на пакараните, защитава козината им от мръсотия и влага. Ето защо гризачът на видеото е преценило сапуна като мръсотия и се мъчи да я почисти с лапичките си, обясняват финландските учени, цитирани от осведомителните агенции.
Превод: БЛИЦ
Ето и една по-подробна справка що за животно е пакараната
Приличащо на морско свинче, пакарана се смята за третия по големина гризач на планетата. Възрастните животни израстват до 80 см на дължина и тежат от 10 до 15 кг.
Възможно е, именно поради големите си размери и плътно телосложение тези гризачи да са получили наванието Dinomys. Предците на пакарана са живяли на планетата преди повече от 20 млн. години и са тежали около 700 кг.
За първи път открили пакарана през 1873 г. в малък перуански град. Тези гризачи са потайни, срещат се много рядко, и за това са се смятали за изчезнали.
Родината на пакарана са влажните гори на западната страна на Амазонка, на височина от 200 до 2000 метра над морското равнище. Те живеят сами или по двойки и се заселват близо до водоеми- в случай на опасност реката или дълбокото езеро стават надеждно убежище.
Спокойни и бавни на земята, пакараните с неочаквана лекота се изкачват на дърветата, където се скриват през деня. Те водят нощен начин на живот, но притежават прекалено слабо зрение, при търсенето на храна се осланят на нюха и чувствителните възглавнички на лапите. Със своите дълги мощни нокти те събират от земята падналите плодове, листа и нежни филизи на младите растения.
Благодарение на особеното устройство на черепа, пакараните могат да издават звуци, прекалено силни за обикновен гризач. Срещайки се с хищниците, те се стараят да защитят уязвимия си тил. Притискат опашка към скалата или дупката, демонстрират острите си зъби, засилват заплахата със силен гърлен рев, разказва zoomania.org.
Последвайте ни
0 Коментара: