Учени от Института по океанология при БАН и сдружение „Сини хоризонти“ създадоха прецизен 3D модел на Варненския залив и крайбрежието от нос Галата до марината в курорта Златни пясъци.

Изследването бе извършено по проект, финансиран от Програма „Морско дело и рибарство“ 2014-2020 на едноименния европейски фонд, а целта му бе да се повиши познанието за релефа на морското дъно, измененията в крайбрежната зона и протичащите литодинамични процеси в акваторията.

Резултатите от проекта вече са достъпни за различни институции и ще помогнат за подобряване на екологията в района, за по-ефективно използване на ресурсите на морската и крайбрежната зона и за съчетаване на традиционни и нови начини на изследване, съхраняване и популяризиране на известни и нови обекти на природното и културно-историческото наследство, съобщиха авторите. 

В скоро време цялата информация ще бъде публикувана за свободен достъп на сайта на сдружение „Сини хоризонти“. Освен цифровия модел на бреговата зона и дъното на залива, тя включва прецизна батиметрична карта на района от Галата до Златни пясъци, сонарни мозайки, геоморфоложка карта, електронен каталог, карта на ихтиофауната в района и анализ на изменението на бреговата зона с фиксирани потенциално опасни зони.

Проектът надгражда изпълненото от сдружението изследване за Варненско–Белославския езерен комплекс, с който се положи основата за създаването на цялостна подводна и сухоземна цифрова карта на Варненския район.