Иран е доста развита икономически страна благодарение на големите си запаси от петрол и природен газ. Иран също е и ислямска република, разположена в зоната на Персийския залив с исторически паметници от Персийската империя.

Повечето иранци са мюсюлмани шиити, които спазват законите на своята религия. Тя дава насоки относно всички сфери на живота в страната. Дори държавният строй в Иран е основан на религията и предвижда орязването на някои права и свободи. 

Тази страна е обвита в множество митове, базирани на особеностите на вероизповеданието на нейното население. Да развенчае някои от тях се опита френският фотограф Паскал Монтание.  

"Иран е неизучена страна. Реших да я посетя и да направя някои кадри на реалния живот. Традициите, религията и съвременността са се смесили по интересен начин в Иран", казва той.  


 
Въпреки всичките нововъведения, някои забрани все още важат в страната. Те засягат правата на жените и общите права на човека. 

 

Всяка иранка е задължена да покрива главата си и тялото си до китките на ръцете и кокалчетата на краката в присъствието на мъже. За спазването на това ислямско предписание на държавно ниво следи моралната полиция. 

Според закона, момичетата трябва да почнат да покриват телата си, след като навършат 9-годишна възраст, на практика в някои семейства това се случва още на 6 години, когато е време да се тръгне в първи клас. Това се случва въпреки факта, че момчетата и момичетата учат отделно.   

Понякога в джамиите, административните сгради и университетите жените трябва да обличат и така наречената чадра. 

Жените не може да пеят, а в присъствието на мъже не трябва и да танцуват. Те нямат прави да посещават футболни стадиони и да гледат мачовете по телевизията.  

В обществения транспорт жените пътуват в отделни мотриси, винаги. 

Немюсюлманите нямат право да заемат висши държавни постове, а членовете на парламента - да съставят закони, противоречащи на шариата.   

Членовете на ЛГБТ обществото тук сурово се преследват и наказват.

В Иран и в момента действа смъртното наказание. По брой поличили тази стрига присъда страната заема второ място в света. Изпреварва я само Китай.