Населението на Варна е намаляло до малко над 300 000 души според World Population Review, а инвестициите в града се осъществяват трудно поради административни пречки.

Издаването на ПУП въпреки законовите срокове и разрешителните за строеж остават проблем, като много проекти целенасочено са блокирани в бюрократични процедури.

Инвеститорът Александър Ралчев, собственик на "ВСК" ООД, от година и половина чака одобрение на ПУП за Астрал Тауър — проект за най-високата сграда във Варна (140 м), втора по височина в България.

Проектът е международно признат, но административни пречки и лични интереси забавят неговото реализиране. След последното заседание на ЕСУТ, което Ралчев определя като "политически фарс", той отказва да присъства на следващи обсъждания.

Астрал Тауър е планиран в района на МБАЛ „Света Анна“ и е представен в престижни архитектурни издания. В интервю Ралчев споделя кой и защо спъва проекта, както и какви стъпки ще предприемат инвеститорите занапред.

Какво е значението на сградата за град Варна?

Нашата група иска да осигури една инвестиция в града от 200 милиона лева. Зад този проект стоят международна хотелска верига и голям IT център, който ще влезе в град Варна.

Освен преките инвестиции от 200 милиона лева, това ще осигури поминък на бизнеса за дълго време. Предвиждаме и изграждането на много голям конгресен център, който ще привлече конгресния туризъм във Варна.

Идеята е да направим модерна сграда със светлинно шоу и искаме да предоставим на жителите възможността да направят панорамна 360 градусова обиколка на града от най-високата му част. Искаме да направим една знакова сграда, която да привлича както туристи, така и инвеститори.

Кои са основните предизвикателства, с които се сблъсквате при урегулирането на имота във Варна? Какво е текущото състояние на проекта?

Все още сме на фаза ПУП. От три години сме в един изключителен административен лабиринт.

Като всеки нормален инвеститор наехме най-добрите специалисти в България - международна адвокатска кантора, най-престижното архитектурно бюро, за да проучим какво може да бъде построено в имота, който имахме намерение да закупим и затова подготвихме идеен проект.

Искам да уточня, че ние в момента процедираме изменение на ПУП, а не проект. За мое най-голямо учудване, даже и от много експерти в администрацията, не се прави разлика. Това, че ние сме си направили идеен проект, не означава, че това е реалният проект, който ще извършим.

Защо избрахте Варна за инвестицията си и точно тази локация в града, предвид нейната проблематичност?

За съжаление, имотът, който закупихме, е във Варна. Смятам, че на друго място в България - София, Бургас или Пловдив сградата вече щеше да е построена, вместо да срещаме административни пречки.

Мястото е комуникативно – имотът е ограден от четири улици, до бул. "Цар Освободител", предвиден като скоростен път към летището. Сградата има три изхода, което предотвратява натоварване на кръстовищата. Направен е трафик анализ, който показва липса на задръствания.

В Общия устройствен план на Варна, предвиден за 700 000 души, много от задълженията са на общината – улици, тротоари и трафик решения. Проблемът е, че общината не изпълнява тези ангажименти, а частниците не могат да носят отговорност за това.

Как ще отговорите на обвиненията на обществото, че сградата ще пречи на институциите в близост до нея?

Тъй като се сблъсквам с всевъзможни администратори, политици, фейсбук активисти, които говорят от името на обществото - не може в една частна инициатива да се противопоставят хора с техните мнения. Това, което трябва да се съблюдава, е единствено и само законността.

Особено във Варна за нашия обект има над 300 000 различни мнения. Затова ние ще съблюдаваме какви са законовите изисквания. По никакъв начин трафикът няма да бъде натоварен, не засенчваме детската градина и не пречим на дейността на административните институции наоколо. Доводите срещу мен са частни и еднолични мнения.

Презастрояването е клише, използвано за политически натиск и прикриване на неизпълнени задължения.

Общият устройствен план (ОУП) на Варна, приет през 2012 г., е разработен от експерти и предвижда двойно развитие на града, с акцент върху инфраструктурата: околовръстни пътища, разширяване на главни артерии, улици и тротоари. Тези задачи са основно задължение на община Варна, но липсва воля за реализация.

Сградата, която предвиждаме, е с висока част на разстояние 20 м. от улицата, за да освободи голяма зелена площ.

Проектът включва парк, зелени покриви и 50% от имота ще бъде озеленен. Вместо стандартен блок, създаваме иновативно решение с минимално застрояване и значителни екологични предимства.

Александър Ралчев е категоричен, че ще си търси правата по съдебен ред - за всички незаконосъобразни действия, включително на кмета, главния архитект и ЕСУТ.

След одобрение на ПУП той ще пристъпи към внасянето на проект на сградата в общината. Инвеститорът подчертава, че Астрал Тауър може да търпи изменения, но ако доводите за което са основателни.