Синдикална федерация на служителите в МВР (СФСМВР) изрази възмущението си от внушенията за превишаване на правата на полицаите по време на потушаването на бунта в Харманли и липсата на подкрепа от страна на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
Образуването на досъдебно производство срещу полицаи, участвали в потушаването на бунта в центъра за временно настаняване на бежанци в Харманли, противоречи на Закона за МВР. В момента Хасковската прокуратура разследва действията на полицаите по време на бунта и производството е образувано срещу неизвестен извършител.
 
В Закона за МВР ясно е упоменато, че "полицейските органи осъществяват мероприятия за преустановяване на изпълнителното деяние, предотвратяване настъпването на престъпните му последици и ограничаване на техните размери" и категорично е написано, че "служителите на МВР при изпълнение на служебните си задължения са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона", посочват от синдиката.
 
Твърденията за превишаване на правомощията при употреба на физическа сила и липсата на декларирана от министъра на вътрешните работи подкрепа са повод за притеснение сред представителите на СФСМВР, добавят синдикалистите.
 
Синдикатът завършва позицията си с думите, че липсата на обективна оценка и подкрепа създават риск за сигурността не само на служителите, но и на гражданите на Република България и при нов подобен случай, полицаите ще се замислят дали ако си свършат работата няма да станат „клиенти“ на прокуратурата.
 
Публикуваме съобщението без редакторска намеса:
 
"Твърденията за превишаване на правомощията при употреба на физическа сила и липсата на декларирана от министъра на вътрешните работи подкрепа са повод за притеснение сред представителите на СФСМВР. Подобни действия са не само неразбираеми, но и нелогични, тъй като в ЗМВР ясно е упоменато, че „полицейските органи осъществяват мероприятия за преустановяване на изпълнителното деяние, предотвратяване настъпването на престъпните му последици и ограничаване на техните размери” и категорично е написано, че „служителите на МВР при изпълнение на служебните си задължения са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона“.
Липсата на признание, или поне публична благодарност, за професионалното изпълнение на своите задължения и проявените смелост и кураж не изненадват представителите на СФСМВР. Обаче образуването на досъдебно производство срещу служители, които рискуваха живота си и защитиха гражданите на Република България и правовия ред в страната е лишено не само от смисъл, но и противоречи на нормата в ЗМВР, касаеща физическата неприкосновеност на служителя. 
 
Това не само действа демотивиращо на всички служители в МВР, но и поставят под съмнение адекватността на действията и решенията на държавните институции. Поставя се под съмнение и ролята, функцията и правомощията на полицейските служители не само в конкретния случай, но и като цяло. Липсата на обективна оценка и подкрепа за добре свършена работа създават риск за сигурността не само на служителите, но и на гражданите на Република България! При следващ подобен случай, преди да действат и да овладеят масовите безредици, служителите ще се замислят дали няма да станат „клиенти“ на прокуратурата", завършва декларацията.

Източник: Епицентър.бг