Шефът на Сухопътните войски: Ако обстановката с бежанците пак се нажежи, ще пратим още пехота с "Калашници" по границата
В помощ на колегите от МВР изпратихме 40 бойци от механизираната бригада в Стара Загора, посочи ген.-майор Андрей Боцев
- В помощ на колегите от МВР изпратихме 40 бойци от механизираната бригада в Стара Загора. Те веднага се включиха и започнаха да пазят лагера денонощно. Тяхната задача е да охраняват външния край на оградата на бежанския лагер. Патрулираме 24 часа непрекъснато с екипи на жандармерията. В помощ за овладяване на ситуацията в Харманли пристигнаха и около 20 души от Военната полиция. Полагаме максимум усилия да не се допусне повторение на ситуацията и жителите на града да са спокойни.
- Войниците въоръжени ли са? Как патрулират – пеша или с техника?
- Патрулите са пеши. Разполагаме и с бронирани джипове „Мерцедес”, но засега тях ги използваме за наблюдение на по-далечно разстояние. Бойците са въоръжени с личното си оръжие автомат „Калашников”. Оборудвани са обаче и с предпазни средства с оглед създалата се обстановка там – щитове, каски и палки. Всички са преминали специализиран курс по обучение за борба с масови безредици.
- Ако обстановката пак се нажежи колко души може да пратите още?
- Не бива да споменавам конкретни цифри. Но колкото се наложи и колкото поискат – имаме готовност да пратим допълнителни подкрепления.
- А колко бойци помагат за охрана на държавната граница?
- В момента са около 300 души и са предимно на границата с Турция. Ние подпомагаме МВР още от миналата година, месец април. Тогава стартира операция „Странджа” за логистична поддръжка на Главна дирекция „Гранична полиция”. Тя е за текущ ремонт и евакуация на техника, транспортиране на задържани бежанци, а също така и на гранични полицаи. А от юли се включихме в операция в помощ и съдействие на МВР за изпълнение на задачи в случай на евентуално масово навлизане на чужденци на наша територия. Като участваме не само с хора, но и със сериозен ресурс от техника. Патрулираме заедно с колегите от МВР, организираме секретни и наблюдателни постове, водим специално разузнаване, извършваме претърсване. Сменяме нашите екипи на границата на всеки две седмици, защото условията са тежки и хората трябва да почиват.
- Военните, които са там, получават ли допълнителни бонуси?
- Около 100-120 лв. – към заплатата.
- Как живеят, къде са настанени, все пак идва зима?
- Настанени са в най-близките хотели и къщи за гости. Няма лукс, условията са добри. Всичко е в рамките на командировъчните.
- Неотдавна военният министър поиска съдействие от депутатите със средства от отпуснатата евросубсидия да бъдат закупени фургони за военните по границата. За какво са им необходими?
- Идеята е да бъдат разположени на самата бразда. Дежурствата са дълги, задават се студове, ще започне да вали дъжд, сняг. На обед бойците трябва да починат малко, да се нахранят и постоплят, преди да тръгнат отново да патрулират.
- Преди дни зам. военният министър Десислава Йосифова при представяне на бюджета на армията за 2017 г. в комисията по отбрана съобщи, че Съхопътните войски досега са изхарчили близо 6 млн. лв. за осигуряване на личния състав на границата. Така ли е?
- Щом е казала, трябва да е така. До края на годината ще станат и повече.
- Тя поиска тези пари да бъдат компенсирани от евросубсидията?
- Средствата са изразходвани предимно за командировъчни, храна, горива, резервни части за техника и други текущи разходи за издръжка на личния състав. Тъй като задачите са извънредни, за тях не е предвиден финансов ресурс в бюджета за тази година. И се налага да харчим пари от други разходни пера – най-вече за сметка на бойната подготовка на войските. Предоставили сме точни разчети какво сме изразходвали. Досега чуваме само обещания, че средствата ще ни бъдат върнати, но още нищо не сме получили.
Източник: "Телеграф"
Последвайте ни
0 Коментара: