Доналд Тръмп заяви, че е време да се премине към други по-значими неща след обявените от администрацията на Барак Обама нови санкции срещу Русия. В интерес на страната ни и на нашия велик народ, ще се срещна идната седмица с ръководителите на нашето разузнаване, за да бъда информиран в детайли за тази история, се казва в кратко изявление на новоизбрания американски президент.
Време е нашата страна да се захване с по-големи и по-добри неща, се допълва в изявлението на Тръмп.
 
"Смятам, че трябва да се занимаваме със собствения си живот. Мисля, че компютрите много усложниха нашия живот. Цялата ера на компютрите ни докара дотам, че никой не знае точно какво се случва", каза Тръмп.
 
Тези коментари бяха направени, след като вчера администрацията на Обама обяви нови мерки срещу Москва в отговор на предполагаемите руски хакерски атаки и намеса в американските президентски избори, но и в отговор на предполагаем тормоз на американски дипломати в Москва, обобщава Франс прес.
 
Най-впечатляващата от тези нови мерки срещу Русия беше експулсирането на 35 руски дипломати, наречени от Вашингтон агенти на руското разузнаване. Те бяха обявени за персона нон грата от Държавния департамент. Били са на длъжност в руското посолство във Вашингтон и в руското консулство в Сан Франциско. Белият дом ги обвинява, че са действали по начин, който не отговаря на техния дипломатически статут. Тези руски агенти и техните семейства имат 72 часа да напуснат САЩ.
 
Съгласно друга мярка Държавният департамент ще затвори два комплекса със сгради собственост на Русия в щатите Мериленд и Ню Йорк, използвани от руски представители с разузнавателни цели.
 
Тези мерки не са свързани единствено с американските обвинения към Русия за хакерски атаки и намеса в президентските избори. Белият дом уточни, че мерките са отговор и срещу нарастващия тормоз през последните две години срещу американски дипломатически персонал в Русия от страна на силите за сигурност и полицията. Този тормоз се е простирал отвъд правилата за поведение, установени в международната дипломация.
 
Според Марк Тонър, говорител на Държавния департамент, тормозът над американски дипломати е нараснал през последните 12 месеца, което отговаря на увеличаване на напрежението между САЩ и Русия във връзка с конфликтите в Сирия и Украйна.
Тонър посочи като пример полицейски проверки, физическа агресия и разпространяване по руската държавна телевизия на лична информация за дипломатите, което ги е изложило на риск.
 
Като наказателна мярка за хакерските атаки, внесли смут в президентските избори, Обама обяви санкции срещу девет руски юридически и физически лица. Сред санкционираните са двете разузнавания - Федерална служба за сигурност и руското военно разузнаване /ГРУ/. Второто е обвинявано от Белия дом, че благодарение на агентите и техническите си средства е фалшифицирало и променило информация с цел да се намеси в американския избирателен процес.

ФСС пък е обвинена, че е помагала на ГРУ.

Три руски компании са обвинени, че са оказали материална помощ за хакерските атаки. Те също са обект на финансови и юридически санкции.
 
Персонални санкции се въвеждат срещу началника на ГРУ генерал-лейтенант Игор Коробов и трима негови заместници.
 
Под санкции попадат още Алексей Белан и Евгений Богачев - двама руски граждани, издирвани от години от ФБР за киберпрестъпления.

Източник: Епицентър.бг