27 000 българи ще облажат с куп пари заради перките в Черно море, ето защо
Толкова работници ще бъдат необходими за един вятърен парк от 1 гигават, а голяма част от тях ще бъдат концентрирани в Североизточна България, заяви енергийният експерт Мартин Владимиров
"Един вятърен парк от 1 гигават, което е нормален размер за офшорна вятърна централа, би създал 27 000 нови работни места. Голяма част от тях ще бъдат концентрирани в Североизточна България, в областта на Варна – район, който по принцип има нужда от инжекция за по-бързо икономическо развитие", това каза енергийният експерт Мартин Владимиров относно законопроекта за ВЕИ в Черно Море.
"Особено силно позитивно ще бъдат засегнати корабостроителниците, пристанищата, фирмите, които обслужват парка, който се създава. Това са включително доставчици на кабели, на ремонтни компании.
Дори туристическият бранш ще спечели значително от подобен проект, защото в развитието страни, които от години вече имат офшорни вятърни паркове, се създават бизнеси, които маркетират разходки до самите централи, посещения, дори се изграждат ресторанти на върха на някои от перките. Изобщо, това е туристическа атракция за районите, в които се развиват такива проекти.
Лягаш на плажа и гледаш перките в морето: Чудовищен скандал разтърси парламента БЛИЦ TV
Причината е, че те са едни гигантски съоръжения, по 150 метра високи, които наистина примерно от високо изглеждат наистина впечатляващо, като научна фантастика малко. И разбира се, това се смята за сериозна туристическа атракция.
В Дания особено е развит този пранж. Но пак казвам, ще има и положителен ефект и за рибарите", заяви Владимиров, цитиран от "Фокус".
"Не забравяйте, че в много от държавите, в които се развива офшорна вятърна енергия, инвеститорите, които започват проекта, създават специален фонд, компенсаторен, който цели да компенсира рибарите за периода на самото строителство. Значи за тези 36 месеца, през които се поставят постаментите, закачат се ветрените генератори, наистина ще има доста големи ограничения в зоната, където се строи.
Но става въпрос за период от до половин година и за тази половин година практиката във всички държави е, че инвеститорите създават фонд, който изплащат на рибарите, за да могат да ги компресират за това, че няма да могат да работят няколко месеца. Но да се казва, че няма да има изобщо риболов или че ще умре цялата риба, е наистина несериозно.
Скандалът с перки в Черно море не стихва: Задават се куп бели БЛИЦ TV
Аз само да кажа нещо много важно по тази тема, понеже една от дезинформациите, които се чуват, са и в становищата, които са депозирани към Народното събрание, е, че поставянето на постаментите генерира огромни вибрации, които плашат рибата, и тя се разбяга.
Действително строителството предизвиква подобни вибрационни вълни и те имат негативен ефект в процеса на строителство, но именно затова на много места има специални технологии, с които постаментите се обличат с едни възглавници – въздушни "пердета" ги наричат, не знам как да го преведа по-добре на български, които изолират шума и вибрациите от самата строителна дейност.
И научни изследвания показват, че всъщност намаляването на популацията по време на строителството се ограничава драстично. И вече след пускането на ветрените паркове рибите се връщат в пълния си обем на местата, където са били поставени перките.
Така че не трябва да се създава излишна паника", категоричен бе енергийният експерт.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
34 Коментара: