4,8% спад на икономиката

https://blitz.bg/ikonomika/48-spad-na-ikonomikata_news57909.html Blitz.bg

Националният статистически институт отчита за второ тримесечие на годината спад на икономиката с 4.8% спрямо съответния период на предходната година.

Спадът на БВП през второ тримесечие на 2009 година се дължи основно на намаление на добавената стойност в индустриалния сектор, която е с 9.8% по- малко в сравнение с второ тримесечие на 2008 година.

В сравнение със същия период на миналата година, реалният растеж на добавената стойност в сектора на услугите е 0.3%, докато на аграрния сектор брутната добавена стойност намалява реално с 6.6%.

Добавената стойност, реализирана от аграрния сектор определя 6.2% от общата добавена стойност в икономиката. Относителният дял на индустриалния сектор е 28.7%, а секторът на услугите заема най-голяма част от общата добавена стойност – 65.1%.

От страна на крайно използвания БВП, разходите за индивидуално потребление намаляват реално с 8.2%, а разходите за колективно потреблеление нарастват с 10.9% спрямо второ тримесечие на 2008 година. Инвестициите в основен капитал бележат реално намаление с 13.9%. Оценката на индекса на физически обем на износа на стоки и услуги показва реално намаление с 18.8%, докато индексът на вноса на стоки и услуги показва намаление с 26.9%./БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай