Цената на биткойна се понижава отново в сряда, изтривайки голяма част от ръстовете през предходната сесия, слагайки край на четиридневната си печеливша серия, докато инвеститорите са затаили дъх преди данните за инфлацията в САЩ.

Монетата поевтинява с близо 4% към 9:20 ч. българско време до 22 850 долара. Пониженията се простират и на по-широкия пазар – етерът изтрива 5,4%, рипълът - 4,4%, а бинанс койн - 2,3%. Цената на биткойна през последното денонощие. Графика: CoinDesk Цената на биткойна през последното денонощие.

Последното рали на биткойна е в застой преди предстоящото публикуване на данните за индекса на потребителските цени в САЩ. Прогнозите са за отчитане на забавяне на ускорението, посочва Едуард Моя, старши пазарен анализатор на Oanda.

„Инфлацията е това, което уби биткойна в края на миналата година и ако ценовият натиск показва значителни признаци на облекчаване, то биткойнът може да е способен да избухне отвъд скорошния си диапазон на търговия“, отбелязва Моя.

Според Мат Мали, главен пазарен стратег на Miller Tabak & Co., ако инфлацията е по-голяма от очакваното, то тогава цената на криптовалутата би трябвало да се свие. Но ако е по-ниска, то тогава може да има повече ликвидност от евентуално обръщане на посоката на Федералния резерв, който в момента е в цикъл на затягане на паричната политика, предава investor.bg.

„Поне част от това, което се случва с биткойна и другите криптовалути през последните две години, се определя от нивото на ликвидност в системата“, отбелязва Мали.

Въпреки пониженията биткойнът се радва на поскъпване в последно време след месеци на потиснато представяне, като най-накрая проби няколко следени отблизо ценови равнища. Токенът се търгува на цена от около 23 хил. долара, след като през юли записа най-добрия си месец от октомври насам.

И все пак предпазливостта остава. Основателят на криптофирмата за финансови услуги Galaxy Digital Holdings Майкъл Новограц заяви, че се съмнява биткойнът да пробие прага от 30 хил. долара скоро.

„Честно казано, бих бил щастлив, ако сме в диапазон 20-22-30 хиляди за известно време“, каза Новограц. „Не забелязваме огромни институционални потоци, честно казано, но не виждаме и никой да се отдръпва“, допълни той.