Сериозен недостиг на електроенергия и значителен ръст на цената й в страните от Югоизточна Европа (ЮИЕ) се очаква през следващите години. Това заяви Тим Йео, председател на New Nuclear Watch Institute (NNWI), бивш британски министър на околната среда и бивш председател на Комитета на енергийни и климатични промени на кръгла маса в София.
Йео представи доклада на NNWI за "Електроенергийният пазар на ЮИЕ: Влияние на новите тенденции и политики". В него експертите прогнозират, че без увеличаване на производствени мощности енергийният пазар в региона ще изпита дефицит, който до 2030 г. ще е към 35 ТВтч, а към 2040 г. - 150 ТВтч., пише "Стандарт". 

Този дефицит ще доведе до скок на цените на тока с около 30% – до 160-170 евро/мегаватчас. Това ще е резултатът от изпълнението на политиката на ЕС за намаляване на парниковите газове с 40% до 2030 г., в резултат от която ще бъдат закрити много ТЕЦ у нас и в региона.

Електроенергийният пазар в ЮИЕ е по-нестабилен от досегашните прогнози, посочи Тим Йео. По наше виждане атомната енергия е важна част от решението на проблема, допълни той. Ръстът на потреблението на електроенергия заради бързото разпространение на електрически автомобили и широкото използване на технологиите за обработка на данни (т.нар. копаене на криптовалути) носи голям риск за сигурността на електроенергийните доставки за България, Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Гърция, Унгария, Македония, Румъния и Сърбия, обяви Тим Йео. Само изграждането на АЕЦ и ВЕИ ще осигури на ЮИЕ стабилен източник на енергия и ще даде възможност да бъдат изпълнени задълженията по намаляване на CO2, посочи той.

Идеята за изграждане на АЕЦ „Белене" като регионален проект става все по-актуална, заяви и Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт. За целта трябва да се разшири броят на страните, участнички в проекта, и да се търси на европейско финансиране, заяви той. Затова много се радвам, че при международните си изяви премиерът Бойко Борисов акцентира върху тези моменти, коментира Славчо Нейков.